Płocka Galeria Sztuki zaprasza

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na dwie wystawy “Remake” Tadeusza Rolke i “PTF – Szkic do portretu”.

 
 
 
 
 
 
Pola Dwurnik, Tadeusz Rolke – REMAKE

Sesja: listopad 2009 Berlin oraz styczeń 2010 Warszawa
kurator: Robert Jarosz
Projekt fotograficzny “Remake” Tadeusza Rolke i Poli Dwurnik nawiązuje do sesji z 1983 roku, w której Rolke fotografował Korę, czyli Olgę Jackowską – pierwszoplanową gwiazdę polskiego rocka – w pracowni ojca Poli, Edwarda Dwurnika. Tym razem scenerią jest studio malarskie Poli, a wielopoziomowa gra ról i odniesień prowadzona jest z jej własnymi obrazami. Dodatkowo całość zostaje “zmanipulowana” przez kuratora.

Punktem wyjścia dla projektu “Remake” jest barwna sesja fotograficzna z 1983 roku, w której Tadeusz Rolke fotografował wówczas 32-letnią Korę Jackowską w pracowni malarskiej Edwarda Dwurnika na warszawskich Stegnach. Celem sesji był kalendarz ścienny na rok 1985. Wokalistka Mannamu, wówczas u szczytu kariery, jest motywem centralnym powstałej serii zdjęć. Kolejne odsłony ukazują Korę w fantazyjnie udrapowanych tkaninach i intensywnym, charakterystycznym dla lat 80 makijażu. Wówczas stylizacją Kory zajęła się Monika Małkowska, dzisiaj znany krytyk sztuki, malarka i publicystka. Wokalistka Maanamu cały czas pozostaje sobą, zanurza się w osobliwej przestrzeni pracowni malarskiej, stając się jej integralną jej częścią, jakby była duchem malarza, jego modelką albo muzą. Jedno z powstałych wówczas zdjęć trafiło na okładkę wydanego w 1983 roku albumu „Nocny patrol”, trzeciej płyty w dorobku Maanamu.

Na jednej z powstałych wtedy fotografii Kora siedzi na podłodze z puszką farby i pędzlem. Od tego zdjęcia można bezpośrednio przeprowadzić linię do precyzyjnego remake’u – ubrana w dokładnie te same żółte draperie Pola Dwurnik z pomalowaną na czarno twarzą siedzi na podłodze swojej pracowni w 2010 roku. Zza obiektywu patrzy na nią Tadeusz Rolke. Sytuacja jednak jest już zupełnie inna, bo artystka jest we własnej pracowni, otoczona własnoręcznie namalowanymi obrazami. Co więcej – na większości płócien występuje także ona sama. Zatem na zdjęciach Rolke Pola Dwurnik przyjmuje podwójną rolę: modelki i autorki, a jej relacja z obrazami jest bardzo bezpośrednia.

“Remake” ma charakter performance’u, w którym artystka “używa” swoich prac po raz drugi,
subwersywnie przestawia ich znaczenia i wkłada w nawias, pozwalając Tadeuszowi Rolke i Robertowi Jaroszowi niemalże na wszystko.

PTF – SZKIC DO POPRTRETU

W tym roku Płockie Towarzystwo Fotograficzne obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia.

Z tej okazji w ciągu całego roku 2012 odbędzie się szereg przedsięwzięć artystycznych mających na celu dokonanie podsumowania dotychczasowych osiągnięć Towarzystwa oraz prezentacji jego aktualnych dokonań na polu sztuk wizualnych.

Prezentowana od 18 kwietnia 2012 roku w Płockiej Galerii Sztuki wystawa ”PTF – Szkic do portretu” jest głównym wydarzeniem inaugurującym te obchody. Będzie to duża przekrojowa prezentacja członków Towarzystwa. Wystawa ta zawierać będzie prace sięgające początków istnienia Towarzystwa, oraz wykonane całkiem niedawno.

Z tych dawniejszych zobaczyć będzie można fotografie m. in. Stanisława Wlaszka, Zbigniewa Krydy, Kazimierza Jorsza, Benedykta Juskowiaka, Janusza Pysiaka i wielu innych. Część współczesna wystawy to najnowsze prace tak znanych autorów, jak m.in. Piotra Statkiewicza, Marka Konarskiego, Joanny Szymańskiej, Jana Drzewieckiego, Krystyny Falkowskiej, Piotra Hejke, Doroty Jędrzejewskiej. W sumie zostaną pokazane prace 50 autorów.

Wydarzenie jubileuszu uświetni – otwarta także 18 kwietnia w Płockiej Galerii Sztuki – wystawa specjalna znanego fotografa Tadeusza Rolke „Remake”. Będzie to projekt, który został zrealizowany wspólnie z Polą Dwurnik i Robertem Jaroszem – na bazie fotografii i malarstwa.

Największym atutem Płockiego Towarzystwa Fotograficznego jest jego stała, aktywna, regularna działalność, niezależnie od zmieniających się warunków, przez co dorobek Towarzystwa nabiera szczególnych i nieocenionych wartości.

Istotne jest to, że różnorodność i otwartość członków Towarzystwa, a także ich wrażliwość na szybko zmieniającą się sytuację w obszarze sztuki, pozwala zachować autentyczne zaangażowanie w budowaniu prawdziwych wartości i przyjaźni międzyludzkich. Oprócz działalności wystawienniczej – nie tylko własnych członków – Towarzystwo zorganizowało szereg ważnych wystaw krajowych i zagranicznych. Istotnym elementem działań Towarzystwa są programy edukacyjne i wydawnicze.

Od 1980 roku Płockie Towarzystwo Fotograficzne jest organizatorem największego tego typu wydarzenia w Polsce, tj. Biennale Plakatu Fotograficznego. Skala tego wydarzenia przekracza znacznie wymiar lokalny, Biennale stało się jednym z ważniejszych konkursów w skali międzynarodowej.

Wydarzenia roku jubileuszowego Towarzystwa wypełnią jeszcze m. in. dodatkowe wystawy, warsztaty, spotkania autorskie, dyskusje na temat możliwości rozwoju sztuk wizualnych w Polsce i na świecie.

Pierwsze warsztaty fotograficzne, towarzyszące wystawie, odbędą się w Płockiej Galerii Sztuki (ulica Sienkiewicza 36) już 19 kwietnia. Poprowadzą je Tadeusz Rolke i Robert Jarosz. Kolejny wykład z cyklu „Sztuka mówi”, zatytułowany „Fotografia – między dokumentacją a kreacją”, będzie miał miejsce w sobotę 28 kwietnia o godz. 12.00. Dzień później odbędą się warsztaty, w których mogą wziąć udział całe rodziny. Tematem spotkania będzie monidło.

Wernisaż – 18.04.2012, godz. 18.00
Ekspozycja czynna – 19.04.2012 – 06.05.2012

Wystawę Płockiego Towarzystwa Fotograficznego i „Remake” Tadeusza Rolke będzie można oglądać do 6 maja.

PROPOZYCJE TOWARZYSZĄCE WYSTAWOM

19 kwietnia, godz. 10.00
Warsztaty fotograficzne prowadzone przez Tadeusza Rolke oraz Roberta Jarosza, kuratora wystawy Remake. Forma prowadzenia warsztatów ma być niespodzianką dla uczestników.

28 kwietnia, godz. 12.00
Fotografia – między dokumentacją a kreacją – wykład dr Iwony Stachowskiej z cyklu spotkań Sztuka mówi. Inspiracją tego spotkania będzie wystawa w naszej Galerii ukazująca 50 lat działalności Płockiego Towarzystwa Fotograficznego im. Aleksandra Macieszy.

29 kwietnia, godz. 12.00
Monidło – technika ręcznego kolorowania fotografii. Niektórzy jej pasjonaci twierdzą, że Photoshop chowa się przy niej. Uczestnicy warsztatów będą mogli śladem swoich pradziadków podkolorowywać czarno – białe fotografie.

Źródło: www.plockagaleria.com

Skomentuj

comments