Płocki sport 1882-1957 – wystawa w Galerii Wisła

Wystawa “Płocki sport 1882-1957” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Płocku i Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego w Płocku z okazji jubileuszu 130-lecia zorganizowanego ruchu sportowego w Płocku.

Ma na celu ukazanie poprzez dokumenty archiwalne, fotografie i obiekty najważniejszych wydarzeń sportowych w dziejach miasta oraz osoby i kluby sportowe je tworzące w okresie od roku 1882 do 1957.

W okresie wakacyjnym (od 16 lipca do 24 sierpnia) część wystawy będzie eksponowana pod Wielką Kopułą, na parterze Galerii Wisła. Ramy czasowe wystawy wyznacza data zawiązania się w Płocku kółka wioślarskiego „Zulusów” oraz rok, w którym miało miejsce połączenie się KS „Gwardia” Płock z KS „Masovia” w jeden klub sportowy oraz powstanie Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej jako filii Aeroklubu Warszawskiego.

Wystawa powstała dzięki życzliwości instytucji i wielu osób, które zechciały udostępnić swoje zbiory na potrzeby ekspozycji. Prezentowane archiwalia i obiekty pochodzą ze zbiorów: Archiwum Państwowego w Płocku, Klubu Sportowego „Masovia”, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, Zakładowego Klubu Sportowego „Wisła”, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz kolekcji prywatnych: Wojciecha Celmera, Tadeusza Kawieckiego, Władysława Kijka, Mirosława Kosowskiego, Bogdana Kosza, Jana Szymańskiego, Jerzego Wiśniewskiego i Ewy Woźniakiewicz.

Dzięki nawiązaniu współpracy z lokalnymi przedstawicielami kultury i oświaty Galeria Wisła jest miejscem częstych wystaw organizowanych przez Płocką Galerię Sztuki, Towarzystwo Naukowe Płockie, Urząd Miasta Płocka, czy członków Płockiego Towarzystwa Fotograficznego. Do tego grona właśnie dołączyło Archiwum Państwowe w Płocku. Wystawy takiego formatu odbywające się w centrum handlowym najdobitniej pokazują, że galeria handlowa nie musi kojarzyć się tylko z konsumpcją.

Caelum Development to irlandzka grupa kapitałowa z siedzibą główną w Warszawie, utworzona w 2002 roku przez grupę prywatnych irlandzkich inwestorów z ponad 10 – letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości. Caelum operuje na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, głównie w Polsce a także na terenie Rumunii. W portfolio inwestycji Caelum znajdują się m.in.: Galeria Wisła (Płock), Nova Park (Gorzów Wilkopolski) Galeria Askana (Gorzów Wielkopolski), Galeria Młyńska (Racibórz), Wratislavia Center (Wrocław). Największym realizowanym przez zespół Caelum Development projektem jest wielofunkcyjny kompleks handlowo – rozrywkowy ParkLake Plaza w Bukareszcie, Rumunii (o powierzchni całkowitej 67 000 mkw.).

Źródło: Galeria Wisła Płock

Skomentuj

comments