Tachospeed w służbie Ruchu Drogowego

Specjalistyczne oprogramowanie pozwalające kontrolować czas pracy kierowców, to narzędzie wykorzystywane przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Miejskiej Policji, w Płocku.

 Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Płock, prowadzą kontrole pojazdów ciężarowych oraz autobusów pod kątem stanu technicznego pojazdu oraz stanu trzeźwości kierowców. Podczas takiej kontroli, funkcjonariusze dokonują również sprawdzenia czasu pracy kierowcy.

Do przeprowadzenia kontroli czasu pracy kierowcy wykorzystywany jest program komputerowy – TACHOSPEED. Tachospeed jest programem służącym do automatycznego odczytywania czasu jazdy, odpoczynków i przerw kierowców. Umożliwia odczyt danych z kart kierowców i tachografów cyfrowych.

Funkcjonariusz po umieszczeniu karty kierowcy w czytniku danych, na ekranie komputera otrzymuje pełne dane dotyczące przejazdu kierowcy. Program automatyczne wyświetla informacje na temat nieprawidłowości dotyczących czasu pracy kierowcy. Po uzyskaniu tych informacji policjanci, zgodnie z taryfikatorem stosują postępowanie mandatowe. Z takiej kontroli sporządzany jest protokół, którego kopię otrzymuje skontrolowany kierowca.

Kontrole czasu pracy kierowców mają swoje uzasadnienie szczególnie teraz, kiedy na drogach porusza się bardzo dużo autokarów wycieczkowych, lub takich, które przewożą dzieci na kolonie. Kierowca, który nie przekroczył dopuszczalnego czasu pracy, niezależnie czy jest to kierowca autokaru czy też ciężarówki, daje większą gwarancję bezpieczeństwa na drodze, niż kierowca przemęczony.

Policjanci z płockiej drogówki zapowiadają częste kontrole czasu pracy kierowców.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Płocku

Skomentuj

comments