Folklor powrócił w wielkim stylu

Wczoraj rozpoczął się I Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny.

 Płock powrócił do organizacji festiwalów folklorystycznych, które od lat 60. cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Celem festiwalu jest powrót do polskich korzeni i tradycji, zwyczajów ludowych, poznawanie kultur wielu narodów świata. Występy zespołów krajowych i zagranicznych z wielu zakątków świata sprzyjają wymianie kulturalnej, niosą radość i stwarzają doskonałą okazję do nawiązywania nowych znajomości i wymiany doświadczeń.

Pierwszy dzień festiwalu został zorganizowany w Parku Północnym na Podolszycach. Scena i stoiska wystawowe wspaniale wpisały się w zielony krajobraz parku. Całokształtu dopełniały kolorowe stroje artystów, którzy przed i po swoich występach spacerowali pośród widowni.

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał Andrzej Nowakowski Prezydent Płocka.

Na scenie pojawiły się zespoły z kraju i zagranicy. Polskę reprezentowały doskonale znane widzom Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”. Wielkie zainteresowanie publiczności wzbudzili przede wszystkim artyści z zagranicy. Już przed występami z dumą pokazywali swoje stroje ludowe, które jeszcze lepiej prezentowały się na scenie. Wspaniałą choreografię tancerze przeplatali scenkami, które nawiązywały do kultury ojczystego kraju. W pierwszym dniu festiwalu na scenie wystąpili: Zespół Tańca Gminy Gönyeli (Cypr), Grupa Taneczno-Wokalna Temirkhan – Shura (Dagestan), Zespół Tańca Ludowego „Lielupe” (Łotwa), KUD Dimitrije Tucović (Serbia) oraz Zespół „Severnyashki” z bułgarskiego Pleven (miasto partnerskie Płocka).

W sobotę zapraszamy do Amfiteatru na kolejne występy w ramach I Nadwiślańskiego Festiwalu Folklorystycznego.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments