Fundacja Bátor Tábor zaprasza dzieci na wakacyjne obozy

Tylko do niedzieli w 9 centrach onkologicznych w Polsce można zgłaszać małych pacjentów na obozy terapeutyczne na Węgrzech.

 Kolejna edycja wyjazdów wakacyjnych dla dzieci chorych onkologicznie, organizowanych przez Fundację Bátor Tábor zbliża się wielkimi krokami. Wypełnione zabawą, różnorodnymi aktywnościami i atrakcjami dwa 8-dniowe turnusy odbędą się w węgierskiej miejscowości Hatvan już po raz trzynasty. Dzieci z całej Polski mogą zostać zgłoszone do niedzieli, 10 marca 2013 r. w jednym z 9 centrów onkologicznych prowadzących nabór.

Letnie obozy Fundacji Bátor Tábor każdego roku gromadzą kilkusetosobową grupę dzieci w wieku 7-17 lat z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Ich rodzice nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wakacyjnym wyjazdem dzieci, całość pokrywana jest ze środków Fundacji. Aby znaleźć się wśród uczestników obozu w Hatvan należy zgłosić się do jednego z 9 centrów onkologicznych, znajdujących się w największych miastach Polski: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku i Szczecinie. Termin przyjmowania zgłoszeń do tegorocznej edycji obozów upływa w niedzielę, 10 marca. Do udziału w turnusach zapraszane są dzieci, które zakończyły już leczenie onkologiczne (w ciągu ostatnich 5 lat), są w jego trakcie lub ze względu na ubytki na zdrowiu i konieczność stałej opieki medycznej, nie mogłyby uczestniczyć w zwyczajnych wyjazdach wakacyjnych. W Bátor Tábor szczególną uwagę przywiązuje się do psychicznego i fizycznego bezpieczeństwa dzieci. Opiekę medyczną w ciągu całego obozu sprawują nad uczestnikami lekarze specjaliści i pielęgniarki m.in. w nowocześnie wyposażonym ambulatorium. Bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne zapewniają również dobierani ze szczególną troską i świetnie wyszkoleni wolontariusze.

– Moment, w którym proponujemy dzieciom udział w obozie Bátor Tábor jest dla nas jedną z najprzyjemniejszych chwil w codziennej pracy. Obserwujemy nieskrywaną radość i wyjątkowe zainteresowanie możliwością wyjazdu wakacyjnego. Nasi podopieczni niemal od razu snują wielkie plany, starają się wyobrazić sobie jak będą wyglądały ich wakacje. Wszystko to pomaga im zapomnieć o sali szpitalnej, w której aktualnie przebywają oraz o wyczerpującym leczeniu, któremu są poddawani. Pozytywne efekty pobytu w Bátor Tábor są widoczne zarówno podczas samego obozu, jak i na długo po powrocie do codzienności. Dzieci widzą, że mogą funkcjonować jak zdrowi rówieśnicy, a to z kolei dodaje im energii do dalszej walki z chorobą – opowiada lek. med. Anna Panasiuk z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego Im. L. Zamenhofa Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Wyjazdy organizowane przez Fundację Bátor Tábor są niezwykłym na skalę światową zjawiskiem. Dzięki zabawie, niezliczonym aktywnościom i nastawieniu na osiąganie przez dzieci sukcesu, zapominają one o trudnościach dnia codziennego. Udział w różnorodnych zajęciach – akceptacja wyzwań i otwarcie się na przeżycia – sprawia, że rośnie w dzieciach poczucie własnej wartości i pewności siebie, pozytywnie zmienia się ich obraz samych siebie, zaczynają bardziej akceptować się nawzajem, są bardziej wyrozumiali i dzięki temu mogą sprostać również wyzwaniom pojawiającym się w życiu każdego z nich.

– Udział w wyjeździe organizowanym przez Fundację Bátor Tábor wywarł ogromny wpływ na psychikę mojego syna, natchnął go energią i entuzjazmem, tak potrzebnymi w walce z chorobą. Pozytywne wspomnienia, które przywiózł z Węgier sprawiają, iż chciałby uczestniczyć w obozie kolejny raz – mówi Pani Ilona, mama jednego z obozowiczów. Swoją magiczną moc Bátor Tábor zawdzięcza również wyjątkowej energii wolontariuszy, którzy w języku obozowym zwani są cimborami. W zapewnieniu niezwykłych przeżyć od 2001 r. w kolejnych turnusach pomagało ponad 2800 cimborów. Udział w obozach organizowanych przez Fundację jest dla wielu wolontariuszy niezwykłym przeżyciem, które w dużym stopniu zmienia ich sposób postrzegania świata. – To była dla mnie ważna lekcja, jak dzieci podchodzą do swojej choroby i jak sobie z nią radzą. Nauczyłam się traktować takie rzeczy o wiele bardziej naturalnie – powiedziała Szabina Ughy, jedna z wolontariuszek obozu Bátor Tábor.

Nabór dzieci na letnie obozy Fundacji Bátor Tábor prowadzony jest w następujących centrach onkologicznych:
Bydgoszcz – Katedra i Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu im. M. Kopernika
Lublin – Klinika Hematologii Onkologii Dziecięcej Szpital Kliniczny
Warszawa – Klinika Hematologii i Onkologii Dziecięcej WUM
Poznań – Klinika Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej
Białystok – Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny Im. L. Zamenhofa Klinika Onkologii
i Hematologii Dziecięcej
Gdańsk – Klinika Hematologii i Onkologii Dziecięcej UCK
Szczecin – Klinika Pediatrii i Hematologii i Onkologii Dziecięcej
Wrocław – Katedra i Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Akademia Medyczna Wrocław
Kraków – Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej USD

O Fundacji i obozach Bátor Tábor
Bátor Tábor istnieje od 2001 roku. Obóz powstał z myślą o dzieciach cierpiących na choroby nowotworowe, cukrzycę, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (JIA) i hemofilię. W ciągu ponad 10 lat w bezpłatnych obozach Bátor Tábor uczestniczyło niemal 4000 dzieci z chorobami chronicznymi. Każdego lata na 6 turnusach Fundacja gości ok. 700 obozowiczów z 42 szpitali: z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jesienią organizowane są także 4-dniowe Obozy dla Rodzin, a wiosną 2009 r. po raz pierwszy zorganizowano obóz dla Rodzeństwa. Istotą wszystkich zajęć, począwszy od wioślarstwa, poprzez jazdę konną, strzelanie z łuku, prace ręczne, taniec, muzykę, sport, aktorstwo, skończywszy na zajęciach w parku linowym, jest doświadczenie przez dzieci sukcesu.

Ma to zbawienny wpływ na ich poczucie własnej wartości i dzięki temu na proces zdrowienia. Dużo łatwiej jest przyjąć i pokonać chorobę, jeżeli dziecko znajduje się w wesołym środowisku, darzącym je akceptacją i miłością, gdzie lęk związany z chorobą spotyka się ze zrozumieniem i może być pokonany. Od początku historii Bátor Tábor w organizację turnusów dla dzieci zaangażowało się ponad 2800 wolontariuszy. Bátor Tábor jest członkiem SeriousFun Children’S Network, światowej organizacji zrzeszającej obozy dla chorych dzieci założonej przez aktora Paula Newmana. W maju 2006 r. Paul Newman odwiedził obóz w Hatvan.

Więcej informacji na temat Fundacji Bátor Tábor można znaleźć na stronie www.batortabor.hu/pl.

Informacje o Kompanii Wrażeń – dobroczynnej społeczności biegaczy Fundacji Bátor Tábor – znajdą Państwo na platformie www.kompaniawrazen.pl.

Źródło: Fundacja Bátor Tábor Polska

Skomentuj

comments