Sukces płocczan w Pradze

Chórzyści z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki triumfowali w Pradze na XXII Międzynarodowym Festiwalu Adwentowym i Bożonarodzeniowym (31.11 – 1.12.2012).
Vox Singers zajął drugie miejsce w kategorii „chóry duże”, a Positive Vibrations okazali się najlepsi jako „chór kameralnych”. Płocczanie zawładnęli nie tylko sercami jurorów, ale i zwykłych prażan.

Gościnny przedkonkursowy występ w husyckim kościele św. Mikołaja na praskim Rynku Staromiejskim okazał się strzałem w dziesiątkę. Czeskiej publiczności szczególnie podobała się ujazzowiona wersja tradycyjnej ukraińskiej „Dzwoneczkowej kolędy”. Ciepłe przyjęcie na Starówce z pewnością dodało skrzydeł naszym chórom, które pokonały blisko 40 innych zespołów z Rosji, Czech, Rumunii, Finlandii, Słowacji, Szwecji i Polski. Gratulujemy.

VOX SINGERS – działa przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki – od miesiąca. Członkami chóru są mieszkańcy Płocka i okolicznych miejscowości. Chórem dyryguje Robert Majewski – wykładowca Instytutu Pedagogiki PWSZ w Płocku, działacz Koła Kodaly’owskiego przy Akademii Muzycznej w Warszawie, członek Płockiego Towarzystwa Muzycznego. Wcześniej, od 1999 roku, prowadził chór uczelniany VOX JUVENTUTIS, z którym odniósł szereg sukcesów na zagranicznych festiwalach chóralnych. Opiekuje się również kwartetem Positive Vibrations.

Vox Singers zadebiutowali wspólnym koncertem z Jerzym Zelnikiem i Haliną Łabonarską, podczas obchodów 868. rocznicy poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Płocku i 109. jej rekonsekracji. Występ podczas Festiwalu Muzyki Adwentowej i bożonarodzeniowej w czeskiej Pradze był ich międzynarodowy debiutem.

Już dziś zapraszamy na występ VOX SINGERS 15 grudnia w CH Atrium Mosty (godz. 16 i 18) oraz 16 grudnia na Starym Rynku (Wigilia przed Ratuszem, od godz. 18), gdzie zaśpiewają dla płocczan kolędy.

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments