The Selecter na festiwalu Reggaeland

Legenda europejskiego ska i brytyjskiej muzyki lat 80., grupa The Selecter to kolejna gwiazda tegorocznej edycji festiwalu Reggaeland. Lipcowy koncert w Płocku będzie pierwszym i jedynym show grupy w Polsce.

 The Selecter to obok Madness i The Specials pionierzy rozwijającej się w latach 80. sceny 2 Tone. Formacja z Coventry, na której czele stoi energetyczna czarnoskóra wokalistka Pauline Black, łączy melodyjne ska z punk rockiem, rocksteady i reggae. Zaledwie kilka miesięcy wystarczyło, by nowicjusze, którzy debiutowali w lipcu 1979 roku w barwach najsłynniejszej wytwórni ska 2 Tone Records wspięli się na szczyty brytyjskich list przebojów. Pierwszy album The Selecter „Too Much Presure” wydany w 1980 roku to dziś absolutny klasyk i jedna ze sztandarowych pozycji w kanonie 2 Tone. Z płyty, która momentalnie pokryła się złotem pochodzi wiele wczesnych hitów zespołu, m.in. „Three Minute Hero”, „Missing Words” i „Too Much Pressure”.

Na fali ogromnej popularności The Selecter wydali kolejną płytę już rok później. „Celebrate the Bullet” to krążek stylistycznie bliższy reggae niż ska, także znakomicie przyjęty przez publiczność. Nieoczekiwanie okazał się też ostatnim albumem The Selecter w pierwszej fazie kariery zespołu. Muzycy porzucili wspólne granie w 1982 roku, a Pauline Black rozpoczęła solową karierę.

Niemal dekadę później, w 1991 roku The Selecter postanowili wrócić na scenę, a już rok później do rąk fanów trafił długo oczekiwany koncertowy album. „Out on the Streets” to zbiór największych przebojów grupy, a zarazem płyta uznawana za jeden z najlepszych krążków koncertowych w historii muzyki ska. Do dziś ukazało się kilka kolejnych albumów grupy, a ostatni, pochodzący z 2011 roku „Made in Britain” to muzyczny portret dzisiejszej Wielkiej Brytanii i życia w multikulturowym tyglu. Hitem stał się pochodzący z płyty antyfaszystowski song „Big in the Body – Small in the Mind” oraz porywający cover „Back to Black” – hołd dla zauroczonej ongiś ska Amy Winehouse. Sporym wydarzeniem na brytyjskim rynku książkowym stała się wydana w 2012 roku autobiografia Pauline Black – artystki doskonale znanej i szanowanej przez wyspiarską publiczność.

The Selecter to trzecia ogłoszona gwiazda tegorocznego Reggaelandu. Do tej pory potwierdzono koncerty Shaggy’ego oraz Jahcoustixa. Jeszcze przez miesiąc można kupić najtańsze karnety na festiwal (30 zł z polem namiotowym). W tym roku po raz pierwszy na Reggaelandzie znajdzie się specjalna strefa dla dzieci, gdzie pociechami odwiedzających festiwal rodziców zajmą się wykwalifikowani animatorzy. Rozbudowane zostaną udogodnienia dla niepełnosprawnych – powstanie rampa, z której osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą mogły oglądać koncerty, a specjalne płyty ułatwią dojazd do poszczególnych scen.

Reggaeland 2013, Płock, plaża nad Wisłą, 12-14 lipca, karnety z polem namiotowym: 30 zł do 31 marca.

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments