Bezpieczny Majowy Weekend

policjaRozpoczyna się „długi weekend”, jak co roku w tym czasie, na drogach całego Mazowsza zwiększona liczba policjantów czuwać będzie nad bezpieczeństwem podróżujących.

Policjanci przede wszystkim będą sprawdzać prędkości i trzeźwości kierowców oraz stan techniczny pojazdów. Warto też pamiętać o zabezpieczeniu mieszkań, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka.

Już od wtorku 30 kwietnia, od godziny 14.00 do niedzieli 5 maja, policjanci w całym kraju a więc również policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Płocku będą prowadzić wzmożone działania na drogach w ramach Bezpiecznego Majowego Weekendu. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na te wykroczenia, których popełnianie przez kierujących powoduje największe zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci będą sprawdzać przede wszystkim, czy kierowcy nie jadą z nadmierną prędkością. We wszystkie dni długiego weekendu bardzo intensywnie będą użytkowane videorejestratory zainstalowane w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach. Sprawdzana będzie także trzeźwość kierujących.

Policjanci będą również kontrolować, czy kierowcy i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa i czy najmłodsi są przewożeni zgodnie z przepisami.

Wiele osób w tych dniach wyjedzie w podróż. Aby ten czas upłynął pod znakiem niczym niezakłóconego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. W czasie przygotowań do podróży samochodem powinniśmy zaplanować trasę i czas przejazdu jak również przygotować sam samochód: Należy sprawdzić wcześniej stan techniczny pojazdu (przede wszystkim stan ogumienia, hamulce,obowiązkowe wyposażenie pojazdu). Pamiętajmy również o tym żeby zabrać ze sobą niezbędne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC).

Policja apeluje do wszystkich kierowców o rozwagę i ostrożność za kierownicą. Szczególnie o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych – od decyzji, które podejmujemy.

Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy także o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i po zmroku włączyli światło, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Płocku

Skomentuj

comments