Wielu chętnych do biegania

polmaratonII Półmaraton Dwóch Mostów już w najbliższą niedzielę. Rekord frekwencji jest niemal pewny. Do udziału w imprezie biegowej organizatorzy zapraszali podczas wtorkowej konferencji prasowej.

– Ubiegłoroczna, pierwsza edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, zarówno płocczan, jaki i biegaczy z kraju i zagranicy – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Tamten sukces sprawił, że podjęliśmy się organizacji kolejnego półmaratonu, zwiększając liczbę uczestników.

W zeszłym roku zawody ukończyło 467 osób. Rekord frekwencji w najbliższą niedzielę jest niemal pewny. Na liście startowej 2. Półmaratonu Dwóch Mostów jest już 821 osób. Cały czas można się jeszcze zapisywać. Do piątku jest to możliwe za pośrednictwem formularza na stronie STS-timing, natomiast w sobotę i niedzielę zapisy będą prowadzone w biurze zawodów na terenie Małachowianki.

W niedzielę na linii startu staną zawodnicy m.in. z Warszawy, Łodzi, Gdańska, Olsztyna, Torunia. Co ciekawe, zgłosili się biegacze z Wrocławia i Gniezna, mimo, iż w tym czasie w tych miastach odbędą się odpowiednio Maraton Wrocławski i Bieg Lechitów.

– W półmaratonie wystartuje także dwójka biegaczy z Kenii: Hellen Jepkosgei Kimutai oraz Elisha Kiprotich – dodawał Robert Czwartek, dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji. – Dwójka zawodników reprezentuje stajnię znanego w Polsce menadżera Zsolta Benedeka z Węgier. Kenijczykowi może zagrozić doświadczony Ukrainiec Mykola Rudyk, jego rodak Sergiej Krowdajlis, a przede wszystkim Paweł Maszej z Białorusi. Po zgłoszeniach widać, że jesteśmy już obecni na biegowej mapie Europy.

Wśród kobiet na liście startowej zgłoszona jest Andżelika Dzięgiel z Torunia, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski na 5 i 10 km. Z Polką i Kenijką rywalizować będzie grupa zawodniczek z Ukrainy: Tatiana Kazubowa i Olga Krawcowa i Zuzanna Rybak. Nieoficjalnie start w półmaratonie zapowiedziała Aleksandra Brzezińska. Zawodniczka z Torunia to złota medalistka mistrzostw Polski juniorów na 3000 m z przeszkodami i przełajowych mistrzostw Polski a prywatnie żona wicemistrza Polski w maratonie Błażeja Brzezińskiego.

Prezydent podkreślał, że na liście startowej zapisanych jest już ponad 400 płocczan. – Bardzo cieszy mnie ta moda na bieganie, którą widać w całym mieście – przyznał.

W podobnym tonie wypowiadał się Waldemar Gieres, prezes Płockiego Towarzystwa Triathlonu DELTA. – Cały Płock jest pozytywnie zakręcony na punkcie biegania – mówił. – Widać coraz więcej ludzi, którzy interesują się bieganiem i żyją tym sportem.

Trasa zawodów jest identyczna jak w poprzednim roku i poprowadzi przez dwa płockie mosty, wałem przeciwpowodziowym na Radziwiu oraz ulicami: Grabówką, Norbertańską i Mostówką. Start z ulicy Małachowskiego o godz. 10. Organizatorzy przewidują, że pierwszy zawodnik dobiegnie na metę na Starym Rynku kilka minut po godzinie 11.

Każdy z uczestników w pakiecie startowym otrzyma koszulkę renomowanej japońskiej firmy sportowej, numer startowy, chip na but, napój Powerade, gadżety firmy Decathlon, dostęp do audiobooka „Trzy mądre małpy”, talon na posiłek i ulotki zapraszające na Tumską Dychę i Bieg Soczewki.

Konferansjerem wydarzenia będzie Łukasz Grass, były dziennikarz TVN i TOK FM. Obecnie jest on redaktorem naczelnym Akademii Triathlonu i dziennikarzem TV Polonia. Tak jak w poprzednim roku biegaczy do boju będzie zagrzewać zespół bębniarzy L’ombelico del Mondo.

W organizacji półmaratonu pomoże 80 wolontariuszy z Płocka, w tym 40 ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, 20 ze Związku Harcerstwa Polskiego oraz 20 od Pełnomocnika ds. Wolontariatu.

Z powodu spodziewanej dużej frekwencji organizatorzy apelują do płockich biegaczy, aby swoje pakiety startowe odebrali w biurze zawodów już w sobotę w godz. od 16 do 20. W niedzielę pakiety można odebrać od godz. 7 do 9, ale wtedy organizatorzy spodziewają się najazdu biegaczy z Polski.

Wszystkich kibiców zapraszamy na trasę biegu i na Stary Rynek, emocji na pewno nie zabraknie!

Sponsorzy

Tak jak w poprzednim roku głównym sponsorem imprezy będzie PKN Orlen.

O nawodnienie sportowców w trakcie i po półmaratonie zadba firma Coca-Cola. Na trasie zawodnicy będą posilać się jej produktami: wodą „Kropla Beskidu”, a na mecie każdy „finiszer” otrzyma napój izotoniczny Powerade.

Kolejnym sponsorem jest wchodzący na płocki rynek Decathlon. Firma specjalizująca się z sprzedaży sprzętu sportowego ufundowała karty podarunkowe dla zawodników, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca w kategoriach wiekowych oraz w kategorii płocczan. Za zajęcie pierwszego miejsca w każdej kategorii wiekowej zawodnik otrzyma kartę o wartości 200 zł, z drugie miejsce 150 zł, natomiast za trzecie o wartości 100 zł. Natomiast w kategorii płocczan Decathlon ufundował odpowiednio karty o wartości: pierwsze miejsce 300 zł, drugie miejsce 200 zł i trzecie 100 zł. Karty można zrealizować do końca września 2014 roku na terenie całego kraju! Dodatkowo w pakiecie startowym zawodnicy otrzymają materiały promocyjne firmy Decathlon (m. in. smycz na klucze).

Firma Ateria udostępni wszystkim uczestnikom zawodnikom biegu pierwszy rozdział audiobooka „Trzy mądre małpy” autorstwa Łukasza Grassa, konferansjera imprezy. Dodatkowo każdy z uczestników będzie mógł całkowicie bezpłatnie ściągnąć cztery pełne audiobooki. Pełne wersje audiobooka „Trzy mądre małpy” na CD otrzymają także zawodnicy, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca w kategorii kobiet i mężczyzn.

Wzorem wielkich biegów ulicznych organizatorzy zadbają o nogi biegaczy. Przed oraz po biegu każdy z biegaczy będzie mógł skorzystać z oferty Gabinetu Podologicznego „Klinika Zdrowych Stóp”. W ofercie kliniki znajdują się m. in. chłodzenie stawu skokowego i łydek oraz profesjonalne badanie podologiczne.

Wsparcie techniczne dla organizatorów zapewni Volkswagen AutoForum. Firma ta ufundowała także talon na profesjonalne buty sportowe dla zawodnika lub zawodniczki, który minie metą jako czternasty. Właśnie tyle lat funkcjonuje Auto Forum w Płocku.

Organizatorami zawodów są: Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Płockie Towarzystwo Triathlonu DELTA.

Ograniczenia w ruchu

“II Półmaraton Dwóch Mostów” odbędzie się w Płocku w niedzielę 15 września w godzinach 08.00-15.00 przy czym sam bieg uliczny odbędzie się pomiędzy godz. 10.00 a 13.00. Bieg odbywać się będzie na trasie : ulica Małachowskiego (Start) a następnie trasa prowadzić będzie ulicami: Teatralną, Pl. Narutowicza, Mostowa i po pętli: Most im. Legionów Piłsudskiego – Kolejowa – Rondo Lajourdie – wał przeciwpowodziowy – Most Solidarności (ścieżka rowerowa) – Grabówka – Norbertańska – Mostowa – (2 okrążenia), Plac Narutowicza, Teatralna, Małachowskiego – Stary Rynek – Meta.

Organizacja biegu będzie powodowała ograniczenia w ruchu w godzinach 10.00 – 13.00 w rejonie Starego Miasta, Mostu Legionów Piłsudskiego, Grabówki. W tym czasie przewidywane są czasowe zamknięcia ulic. Z ruchu pojazdów będzie wyłączony Most im. Legionów Piłsudskiego oraz ścieżka rowerowa na Moście Solidarności. Podczas zawodów w strategicznych punktach komunikacyjnych (skrzyżowania na trasie biegu i w jego bezpośrednim oddziaływaniu) ruchem będą sterowały uprawnione osoby. Będzie dochodziło do całkowitego wstrzymywania ruchu lub ruchu wahadłowego w uzasadnionych przypadkach.

Apelujemy również do kierowców by nie parkowali swoich aut na ulicy Małachowskiego i na Starym Rynku od godz. 18.00 w sobotę 14 września. W niedzielę 15 września zalecamy przeprawę na drugą stronę Wisły Mostem Solidarności (DK 60 i DK 62).

polmaraton_mapa

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments