Sadzimy drzewa na Grabówce – w alei Tygodnika

platan1Wszystkich płocczan zapraszamy wspólnie z Tygodnikiem Płockim do obsadzenia platanowcami Grabówki. Drzewa sadzimy w sobotę. Przyjść może każdy. Pierwsi chętni już są.

Z uroczych drzew, które w oryginalny sposób tracą płatami korę na pniach, zrobimy aleje Tygodnika Płockiego. Wspólnie z płocczanami posadzimy 60 platanów. Każdy będzie mógł mieć „własne” drzewo. Zasadzone tuż nad Wisłą stukilogramowe, zielone kolosy będą wyjątkowe z wielu względów. Ale także tego, że pod każdym sadzący zakopie swoje życzenia. Będą wypisane na specjalnych fiszkach w kształcie klonowych liści. Przygotują je mali przyrodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Płocku, którzy będą z nami w sobotę i również zasadzą swojego platana.

– Świetny pomysł na to, by wspólnie odmieniać i zazieleniać miasto. Z pewnością swojego platana będziemy odwiedzali na trasie naszych licznych rajdowych wędrówek – mówi Maria Morzyńska, nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej nr 16, która zapowiedziała się na sobotę wspólnie z uczniami.

W sobotę będziemy nie tylko sadzić, ale także rozmawiać z platanami. I nic dziwnego skoro do akcji dołącza Rysiek Wolbach znany płocki wokalista, muzyk, który jako jedyny rozmawiał z korą drzewa w piosence „Kora”. Bez wahania dołączyli do nas dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Litosława Koper, Radosław Malinowski, zastępca dyrektora Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Czekamy na kolejnych chętnych, którzy chcą dołączyć do wspólnej akcji Tygodnika Płockiego i Urzędu Miasta Płocka, który przekazał sześćdziesiąt kolosów mających kilka metrów wysokości i ważących blisko 100 kilogramów każdy. Zasadzimy je na Grabówce. Miejsce nie jest wybrane przypadkowo, bo lokalizacja pozwoli platanom na dobrą aklimatyzację. Teren jest odpowiednio wilgotny i nasłoneczniony. Leży również wystarczająco daleko od jezdni, by uchronić rośliny przed negatywnym wpływem soli. Zatem wkrótce poruszający się Grabówką będą mogli podziwiać przepiękny szpaler drzew zasadzonych przez mieszkańców Płocka.

Zdjęcia płocczan, którzy sadzili z nami platany będzie można obejrzeć w galerii Tygodnika Płockiego na stronie www.tp.com.pl. Osoby, które chcą być z nami w sobotę 26 października o godzinie 10.00 i zasadzić swoje drzewo życzeń, mogą nadsyłać zgłoszenia na adres: t.radwanska@tp.com.pl.

Szczegółowe informacje na temat akcji dostępne będą na stronach internetowych Tygodnika Płockiego i Urzędu Miasta Płocka. Każdy kto się zapisze – otrzyma informację zwrotną, gdzie powinien się w sobotę zgłosić. Kto zdecyduje się dołączyć do akcji w ostatniej chwili – musi szukać przedstawicieli Tygodnika Płockiego i Urzędu Miasta Płocka w sobotę o godz. 10 u zbiegu ulic Słonecznej i Grabówka.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments