Ubu na SkArPie

skarpaZapraszamy na kolejny, czwarty już, festiwal SkArPa, poświęcony Themersonom i Themersonami inspirowany.

W tym roku przypada 25. rocznica śmierci Stefana i Franciszki Themersonów. Z tej okazji Rada Miasta Płocka ogłosiła rok 2013 rokiem Themersona. Płocki Festiwal włącza się w cykl wydarzeń poświęconych Themersonom, które odbywają się nie tylko w Polsce. Wydawnictwo jednej z najważniejszych europejskich galerii sztuki współczesnej Tate Galery w Londynie wydało książkę Stefana „The Table that run away to the woods” („O stole, który uciekł do lasu”), w Londynie zorganizowane zostały wystawy rysunków i obrazów Franciszki, jedna pod patronatem Komisji Europejskiej Na początku roku łódzkie Muzeum Sztuki otworzyło wystawę „Themersonowie i Awangarda”, a w listopadzie w Warszawie odbędą się Dni Themersonowskie. Na październik zapowiedziano wydanie drukiem kilku książek Stefana.

W Płocku hasłem przewodnim dla prezentacji themersonowskiego dorobku będzie teatr. W Muzeum Żydów Mazowieckich będziemy mogli obejrzeć scenografię Franciszki do spektaklu „Król Ubu” wg Alfreda Jarry’ego w reżyserii Michaela Meschke, który przyjedzie do nas ze Sztokholmu.

Król Ubu to dla Themersonów wyjątkowy bohater literacki. W swoim wydawnictwie Gaberbocchus Press wydali pierwszy angielski przekład tej książki. Jej właśnie poświęcona jest wystawa w Książnicy Płockiej. „Król Ubu”, którego akcja toczy się „w Polsce czyli nigdzie” będzie przedmiotem dyskusji z udziałem znakomitych gości: m.in. Jana Gondowicza, Agaty Gwizdały, Piotra Szulkina i Małgorzaty Sady.

Do tego Płocka Galeria Sztuki pokaże rysunki Franciszki. Jej niezwykły związek ze Stefanem będzie jednym z tematów wystąpień podczas konferencji przygotowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową „Muzy, kochanki, partnerki. Wielkie kobiety w cieniu wielkich mężczyzn”.

Zapraszamy także na koncerty, spektakle i pokazy filmów, które urozmaicą tegoroczną edycję Skarpy. W jej ramach otworzymy w Płocku ulicę Themersonów.

Festiwal gościć będzie panią Jasię Reichardt z Londynu, spadkobierczynię Themersonów i opiekunkę londyńskiego archiwum Themersonów, która służy nieocenioną pomocą przy wszystkich przedsięwzięciach związanych z Themersonami.

PROGRAM FESTIWALU
Festiwal Themersonów Skarpa 2013 / „Themersonowie i teatr” (edycja IV)

19 października / Płocka Galeria Sztuki (ul. Sienkiewicza 36) / Wstęp wolny
godz. 18 – Wernisaż wystawy „Ludzie i kreski – rysunki z lat 1950-1960” Franciszki Themerson + koncert Plock Percussion Duo/ Inauguracja Festiwalu Themersonów SkArPa 2013.

20 października / Muzeum Mazowieckie (ul. Tumska 8) / Wstęp wolny
godz. 15 – „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” – koncert z udziałem Sławomira Gałczyńskiego, Elizy Łochowskiej (śpiew) i Jarosława Domagały (akompaniament). Koncert towarzyszy konferencji naukowej „Muzy, kochanki, partnerki – wielkie kobiety w cieniu wielkich mężczyzn” organizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Płocku.

25 października / ul. Themersonów (obok Pływalni Miejskiej Jagiellonka)
godz. 10 – Uroczyste otwarcie ULICY THEMERSONÓW w Płocku połączone z happeningiem z udziałem dzieci z płockich szkół i przedszkoli. Gościem honorowym uroczystości będzie Jasia Reichardt.

25 października / Książnica Płocka (ul. Kościuszki 6) / Wstęp wolny
godz. 13 – Rok Stefana Themersona w Płocku. „Ubu według Themersonów. Ilustracje i wydawnictwa” – otwarcie wystawy z udziałem Małgorzaty Sady autorki reportażu filmowego o Archiwum Themersonów w Londynie.

25 października / przyszła siedziba POKiS (ul. Tumska 13) / Wstęp wolny
godz. 16 – „Pan Tom buduje dom” – spektakl Stowarzyszenia Teatr Per Se oraz promocja książki „Był gdzieś haj taki kraj, Była gdzie taka wieś” – S. F. Themersonów (Wydawnictwo Widnokrąg)

25 października / siedziba POKiS (ul. Tumska 9A) / Wstęp wolny
godz. 17 – „Wokół króla Ubu” – panel z udziałem m.in. : Małgorzaty Sady, Jana Gondowicza, Piotra Szulkina, Michaela Meschke, Agaty Gwizdały.

25 października / siedziba POKiS (ul. Tumska 9A) / Wstęp wolny
godz. 19 –projekcje filmów Themersonów: „Przygoda człowieka poczciwego”, „Oko i ucho”.

26 października / Muzeum Żydów Mazowieckich (ul. Kwiatka 7) / Wstęp wolny
godz. 16 – „Ubu w teatrze” – otwarcie wystawy poświęconej Themersonom, m.in. scenografii Franciszki Themerson (kostiumy i plansze) do jednej z najsłynniejszych na świecie inscenizacji sztuki „Ubu Król” Alfreda Jarry’ego – jej reżyserem był Michael Meschke (będzie gościem wernisażu), a muzykę napisał Krzysztof Penderecki.

27 października przyszła siedziba POKiS (ul. Tumska 13) / Wstęp wolny
godz. 16 – „Pan Tom buduje dom” – spektakl Stowarzyszenia Teatr Per Se.

Imprezy towarzyszące:

11 października / siedziba POKiS (ul. Tumska 9A) / Wstęp: 15 zł
godz. 19 – Translola – koncert w ramach projektów Alterstacja – kobiety i festiwalu SkArPa 2013.

8 listopada / siedziba POKiS (ul. Tumska 9A) / Wstęp: 15 zł
godz. 19 – Pochwalone – koncert w ramach projektów Alterstacja – kobiety i festiwalu SkArPa 2013.

19-20 listopada / Instytut Nauk Humanistycznych i Społecznych PWSZ (ul. Gałczyńskiego 28)
od godz. 11 – Muzy, kochanki i partnerki: wielkie kobiety w cieniu wielkich mężczyzn – konferencja naukowa.

Dyrektor artystyczny festiwalu: Piotr Bogusław Jędrzejczak
Konsultacje: Małgorzata Sady
Główny organizator: Miasto Płock, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki

Organizatorzy: Książnica Płocka – koordynator Roku Themersona w Płocku, Płocka Galeria Sztuki, Muzeum Mazowieckie – Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku, Stowarzyszenie Teatr Per Se, Młodzieżowy Dom Kultury

Partner: Instytut Książki
Wsparcie: Auto Forum w Płocku

Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Płocka.

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments