2. Vistula Folk Festival. Pierwsi wykonawcy

folkNadwiślański Festiwal Folklorystyczny będzie w tym roku gościć m.in. zespoły z Indonezji, Słowacji i Meksyku. W tym roku festiwal rozpoczyna się 21 sierpnia.

Będą cztery sceny i ponad 200 wykonawców z całego świata. W ubiegłym roku po 32-letniej przerwie na kulturalną mapę Polski powrócił najstarszy w kraju festiwal folklorystyczny. Ogólnopolski Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku funkcjonował przez 14 lat (od roku 1967 do 1980). Od 2012 roku wydarzenie to odbywa się pod nową nazwą Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny. Celem wskrzeszonej przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki imprezy jest pielęgnowanie polskiej kultury ludowej, ale też prezentowanie kultur innych krajów.

W dniach 21-25 sierpnia na festiwalu w Płocku na czterech scenach wystąpi ponad 200 artystów z całego świata. Wiemy już, że wśród nich będzie kapela z Meksyku, Indonezji oraz Słowacji. Nie zabraknie też polskich gwiazd folku, zespołów Drewutnia i Dikanda. Festiwal oferuje też dodatkowe atrakcje – pikniki, korowody ulicami miasta i wspólne muzykowanie.

Kilka słów o zagranicznych gościach:

S1 Bisnis Prasetiya Mulya Group z Indonezji – grupa promuje narodową kulturę pokazując różnorodność tradycyjnych sztuk performatywnych. Ich występy to połączenie tańca, śpiewu i pokazów teatralnych. Wielobarwne stroje, egzotyczne melodie i nieznana europejskim odbiorcom kultura sprawiają, że kolejne występy grupy robią furorę wśród widzów – od Turcji przez Francję, Szwajcarię po Singapur. Jak mówią sami artyści, ich występy stanowią swoisty pomost między tradycją, a kierunkami wyznaczanymi przez kulturę nowoczesną.

Čarnica ze Słowacji – zespół działający od 1957 roku. To grupa 50 tancerzy, muzyków i śpiewaków, w większości studentów i uczniów szkół średnich, który kultywują artystyczną spuściznę dziadów i pradziadów. Ich występy dają wyobrażenie o niepowtarzalności folkloru wschodniej Słowacji. Čarnica występowała w kilkunastu krajach w Europie i Azji. Z licznymi nagrodami i wyróżnieniami zdobytymi na międzynarodowych konkursach (m.in. Złoty Łańcuch na festiwalu w Dijon w 2005 roku) grupa śmiało pretenduje do miana wizytówki całego regionu.

Ballet Folklórico de Tamaulipas z Meksyku – grupę założono w 1984 roku w porcie w Tampico nad Zatoką Meksykańską. W Europie grupa występowała już na festiwalach folklorystycznych w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Wszędzie ich znakiem rozpoznawczym była porywająca do tańca muzyka, a także niezwykłe stroje, co jest nie tylko zasługą tamtejszych projektantów, ale też dowodem na siłę i witalność lokalnej tradycji.

Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny
21-25 sierpnia
Płock

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments