23 Yonex Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Badmintonie

Płock od wielu lat ma bogate tradycje w badmintonie. Pierwsze ślady historii „kometki” w naszym mieście to rok 1966 (turniej amatorów w Grabinie).

 

W roku 1974 Tygodnik Płocki pisał: (…) Kometka jest sportem tanim, ale na pewno pożytecznym. Jego intensywne uprawianie wpływa na „poprawianie linii”, na schudnięcie. Czy nie warto by, aby dyscypliną tą zainteresowały się ogniska TKKF? A gdyby w badmintona grało więcej osób, można by przeprowadzić mistrzostwa Płocka.

W roku 1980 w Płocku działały już trzy sekcje badmintona. Jako pierwsza została zarejestrowana sekcja TKKF przy Fabryce Maszyn Żniwnych.

W roku 1981 odbyły się I Mistrzostwa Płocka w Badmintonie, w roku 1982 został zgłoszony i zarejestrowany do Polskiego Związku Badmintona pierwszy Płocki Klub – MKS MDK Płock. Rok 1987 to pierwszy tytuł Drużynowych Mistrzów Polski dla płockiej drużyny.

Wielu wybitnych sportowców, medalistów Mistrzostw Europy i Polski mieliśmy w Płocku. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich. Należy szczególnie wyróżnić: Piotra Jaroszewskiego, Magdalenę Konopkę, Pawła Wasilewskiego, Jacka Jaroszewskiego, siostry Monika i Katarzyna Boczek, Marzena i Monika Bieńkowskie, Adama Kosza, Michała Łogosza. Zdobywali oni medale dla Polski i Płocka. Płocki badminton to ponad 150 medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, to ponad 1500 zarejestrowanych zawodników to wspaniałe sukcesy sportowe i organizacyjne.

W roku 1989 po raz pierwszy w Płocku zaistniał międzynarodowy turniej badmintona na szczeblu europejskim o nazwie Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Badmintonie. Inicjatywa Wiesława Chrobota, ówczesnego Prezesa Okręgowego Związku Badmintona w Płocku przetrwała do dzisiaj. Pierwsze pięć edycji odbyło się na Hali Politechniki. Ze względu na rosnące wymagania odnośnie obiektu, Płock musiał zrezygnować z organizacji tych prestiżowych zawodów.

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Juniorów zostały wpisane w cykl europejskich zawodów na podstawie których zawodnicy zdobywają punkty do rankingu, według którego są rozstawieni na Mistrzostwach Europy. Takich turniejów w Europie jest siedem. Turniej był organizowany w różnych miastach Polski, między innymi w Głubczycach, Słupsku, a ostatnimi latami w Kędzierzynie – Koźlu.

Po rezygnacji w listopadzie 2011 roku Kędzierzyna – Koźla z organizacji tego turnieju, Prezes Polskiego Związku Badmintona zwrócił się z prośbą do Prezydenta Miasta Płocka o organizację w 2012 roku 23 Międzynarodowych Mistrzostw Polski Juniorów.

I tym sposobem po 19 latach turniej powrócił do Płocka, gdzie się urodził – ostatnia edycja została rozegrana w naszym mieście w 1993 roku. Mamy nadzieję, że te zawody o wysokim europejskim prestiżu zostaną w Płocku na stałe. Patronem sportowym płockich zawodów został badmintonista – płocczanin, Michał ŁOGOSZ, trzykrotny uczestnik Olimpiad w Sydney, Atenach i Pekinie. Michał ma duże szanse zakwalifikowania się w grze deblowej na Olimpiadę w Londynie.

23 Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Juniorów zostaną rozegrane w dniach 20 – 22 stycznia 2012 roku w Hali Orlen Arena. W zawodach weźmie udział 150 zawodników z 11 krajów.

Źródło: www.orlenarena.plock.eu

Fotoreportaż z zawodów

Skomentuj

comments