Erwin Sówka, czyli Widzieć więcej

Wystawa malarstwa Erwina Sówki wpisuje się w muzealny cykl prezentujący tzw. sztukę naiwną. W tym wypadku podobne nazwy określające pewien nurt twórczości nieprofesjonalnej są mylące, autor bowiem pokazywanych obrazów jest głęboko refleksyjny.

 
 
 
Jego twórczość wywodzi się z absolutnie obcych naiwnej postawie obszarów życia i poznania. Erwin Sówka jest Ślązakiem, urodził się i mieszka w Katowicach (Giszowiec, Nikiszowiec, Janowiec), aktywne życie zawodowe spędził jako górnik pod ziemią, ale inspiracje artystyczne czerpie z myśli zakorzenionych we wschodniej kulturze i religii – bizantyńskiej, hinduskiej, buddyjskiej – co stanowi pewien garnitur, w który ubiera śląską codzienność.

Kojarzony jest z duchowością typu Teofila Ociepki i tzw. grupy janowskiej, której w istocie nie było, a skojarzenia są nieco tylko trafione. Wystawa jest przede wszystkim zdarzeniem artystycznym, ale jednocześnie okazją do wyjaśnienia pewnych ciemnych lub mętnych interpretacji i odczarowania nieprawdziwych historii (Z.Chlewiński).

Muzeum Mazowieckie w Płocku – Spichlerz ul. Kazimierza Wielkiego 11B
Ekspozycja czynna do 29 stycznia 2012r.

Źródło: www.muzeumplock.art.pl

Skomentuj

comments