Kolejna odsłona SPUTNIKA NAD PŁOCKIEM tuż, tuż…

Po obrazach mrocznych i rozliczeniowych, czas na nieco lżejsze, ale na dobrym poziomie, kino…

 

W najbliższy czwartek o godzinie 11.00 zapraszamy na „BIAŁE SŁOŃCE PUSTYNI” (1969) Wladymira Motyla – opowieść o czerwonoarmiście Suchowie, który w oczekiwaniu na rychły koniec wojny wraca do domu, do żony. Ale zanim wróci nad rodzinną Wołgę ma jeszcze ostatnie zadanie do wykonania. Musi doprowadzić w bezpieczne miejsce porzucone żony z haremu Abdułły (KachiKawsadze). Sprawa tylko na pozór wydaje się prosta.

Choć ten film był zaprzęgnięty do propagandowej machiny ZSRR, to poza momentami kiedy bohaterowie zaczynają mówić partyjną nowomową (co z dzisiejszej perspektywy jest nawet zabawne) to jednak jest to po prostu dobry radziecki tytuł. Warta uwagi jest bardzo dobra gra Anatolija Kuzniecowa, który stworzył interesującą kreację aktorską nieco cynicznego, zblazowanego czerwonoarmisty oraz świetne plany. W “Białym słońcu pustyni” trafiamy w sam środek azjatyckiej pustyni opisanej niezwykłymi zdjęciami Eduarda Rozovsky’ego i muzyką Bułata Okudżawy.

Paweł Jońca, który opiekuje się częścią „szkolną” płockiego SPUTNIKA powiedział: „kapitalny film, tzw. eastern – sowiecka propaganda w krzywym zwierciadle, pomieszanie orientalnych baśni, westernu…i Bóg wie czego jeszcze. Obowiązkowo”.

TRIALER: http://www.youtube.com/watch?v=6Gyl6Krtu50

Wieczorem zapraszamy na obraz, porównywany niekiedy z takim arcydziełem kinowym jak „Andriej Rublow” Takrowskiego. „WYSPA” (2006) Pawła Ługina to film o świętości, przeznaczeniu, opętaniu i wybaczeniu. Ługin opowiada historię człowieka, który chcąc ratować własne życie, zabija przyjaciela, by całe późniejsze życie szukać przebaczenia w klasztorze. Podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w 1942 roku Niemcy zdobywają radziecki holownik. Na pokładzie znajdują się szyper Tichon i palacz Anatol. Niemcy mówią Anatolowi, że darują mu życie, jeśli zastrzeli swojego kolegę. Anatol strzela do Tichona i ten wypada za burtę. Niemcy zaminowują okręt i zostawiają na nim Anatola. Anatola, który przeżył wybuch, znajdują na brzegu mnisi. Anatol zostaje w klasztorze palaczem.

TRIALER: http://www.youtube.com/watch?v=Jq1xZ8jJfCw

Festiwal Sputnik. Replika Płocka / co nas jeszcze czeka?

16.02 – godz. 11 – NK Przedwiośnie – „Wujaszek Wania”, 1970r., reż. Andriej Konczałowski, seans dla szkół

16.02 – godz. 18.30 – NK Przedwiośnie – Pełnia księżyca”, 1998r., reż. Karen Szachnazarow

20.02 – godz. 18.00 – Dom Darmstadt, Klub Filmowy „Kawa i papierosy” –„Gwiazda o imieniu Wiktor Coj”, 2010r., reż. Sofia Troszyna, „Assa”, 1987r., reż. Siergiej Sołowiow

Organizatorzy Festiwalu Sputnik Replika Płocka: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Urząd Miasta Płocka, NOVEKINO PRZEDWIOŚNE, Fundacja WSPIERAM

BILETY W CENIE:

15 PLN (seanse w NK Przedwiośnie o godz. 18.30)

5 PLN (seans w ramach Klubu Filmowego)

1 PLN (seanse dla szkół w NK Przedwiośnie o godz. 11)

Płocka replika pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Płocka.

9.02.2012 r godz. 11.00 i 18.30
NoveKino Przedwiośnie

Źródło: www.pokis.pl

Skomentuj

comments