KROJC – projekt

W ramach cyklu Cisza i Hałas w Sali koncertowej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki wystąpi Jakub Pokorski ze swoim solowym projektem.

 KROJC to solowy projekt muzyczny płocczanina Jakuba Pokorskiego, wykształconego klasycznie muzyka i twórcy, który do marca 2011 roku był gitarzystą Lao Che. Solowe oblicze Krojca to muzyka elektroniczna o charakterze alternatywnym i nierzadko eksperymentalnym.

Jakub Pokorski, poza trzema płytami z Lao Che ma na koncie dwa albumy solowe, z których pierwszy “Kid 78” ukazał się w 2010 roku i jest elektronicznym koncept albumem, muzycznie opisującym wspomnienia z chłopięcego dzieciństwa lat 80-tych. Beztroski okres życia osadzony w schyłkowym PRL-u, umoczony w sosie kultury analogowych syntezatorów, komputerów Commodore i Atari, gier River Ride, Super Mario Bros, Montezuma.

Płyta została nagrana w dużej mierze za pomocą 8 bitowego syntezatora, którego głównym elementem jest chip odpowiadający za dźwięk w komputerze Commodore 64. Drugi album “Odludek” to płyta z 2011 roku, która także osadzona jest w elektronice, jednak różni się znacznie od debiutu. Tym razem zawartość jest bardziej zróżnicowana muzycznie i wieloplanowa, a rozstrzał stylistyczny jest ogromny. Największą zmianę w stosunku do debiutu stanowią jednak wokale i wielogłosowe wokalizy, zaśpiewane do większości utworów na płycie. Płyty Krojca doczekały się także swoich edycji winylowych. Oprócz twórczości solowej Krojc w ostatnim czasie współtworzył także debiutancką płytę duetu Skadja (współpraca z Rafałem Kołacińskim czyli Praczasem); jednak najświeższy projekt muzyczny w jakim brał udział, to płyta Klake / Krojc – “Replica EP”, (marzec 2012).

KROJC używa na scenie gitary i całej masy instrumentów elektronicznych. Mimo faktu, że Jakub Pokorski na scenę wychodzi sam, większość dźwięków wydobywanych jest przez niego na scenie na żywo, zaś samplery i urządzenia elektroniczne służą do ich repetycji i przetwarzania.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, ul. Tumska 9a, Domu Darmstadt, Centrum Informacji Turystycznej – Stary Rynek 8.

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments