Tragedia na Wiśle, ratownicy uwięzieni w ratuszowej wieży

W maju odbędą się ćwiczenia obronne Płocka pod kryptonimem „KATEDRA 2012”.

 
 
 
 
 
 
Statek wycieczkowy „Rusałka” uderza o przęsło starego mostu na Wiśle. W wyniku zderzenia doszło do uszkodzenia jego kadłuba oraz wybuchu pożaru na pokładzie. Pasażerowie w popłochu skaczą do Wisły. Rozpoczyna się akcja ratunkowa, są ranni, w tym poparzeni. Z uszkodzonego statku do rzeki wycieka paliwo. Miastu grozi katastrofa ekologiczna. Plama ropy zbliża się do ujęcia wody dla PKN Orlen.

Gdy na Wiśle cały czas trwa akcja ratunkowa, do Urzędu Miasta Płocka dzwoni człowiek, który informuje, że w ratuszu został podłożony ładunek wybuchowy. Sekretarz Miasta ogłasza natychmiastową ewakuację pracowników i klientów urzędu. Do budynku wkracza oddział specjalny płockiej policji. W trakcie działań grupy poszukiwawczej dochodzi do wybuchu bomby. Pożar spowodowany eksplozją odcina drogę ewakuacji trzem ratownikom na drugim piętrze oraz dwóm w wieży zegarowej.

Powyższe wydarzenie to nie wycinek scenariusza filmu grozy. To scenariusz drugiego dnia ćwiczenia obronnego miasta Płocka pod kryptonimem „ KATEDRA 2012”. Ćwiczenie odbędzie się w dniach 10-11 maja 2012 roku.

W pierwszym dniu sprawdzony zostanie system przekazywania zadań związanych z osiąganiem wyższych stanów gotowości obronnej państwa, uruchomiona zostanie akcja kurierska, członkowie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podejmować będą decyzje w przypadku wystąpienia na terenie miasta sytuacji kryzysowych.

Drugi dzień ćwiczeń nie będzie się wiele różnił od filmów akcji z Brucem Willisem lub Danielem Craigem w roli głównej. Działania operacyjne rozpoczną się już od godz. 9, jednak dopiero o godz. 11 na bulwarze nad Wisłą będziemy świadkami pierwszego epizodu pn. „Działanie służb ratowniczych po katastrofie statku wycieczkowego na rzece Wisła”. Apogeum emocji związanych z ćwiczeniem przypadnie na godzinę 13. Na Starym Rynku rozegra się drugi epizod ćwiczenia „Ewakuacja pracowników i klientów Urzędu Miasta Płocka (budynek A) w wyniku podłożenia ładunku wybuchowego”. Podsumowaniem „KATEDRY 2012” będzie konferencja, podczas której kierownicy służb złożą meldunki z prowadzonych działań. Omówiony zostanie także przebieg ćwiczenia przez osoby kontrolujące.

Celem ćwiczenia będzie m.in. sprawdzenie: rozwiązań przyjętych w Planie Operacyjnym Funkcjonowania Miasta Płocka w warunkach zewnętrznego zagrożenia, bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, przygotowania systemu doręczania dokumentów powołania w trybie akcji kurierskiej, przygotowania organów i sił systemu ratowniczego do prowadzenia działań ratowniczych i ochrony ludności, gotowości służby zdrowia do realizacji zadań obronnych oraz udzielania pomocy medycznej w przypadku wystąpienia dużej liczby poszkodowanych.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments