Wieczór Cygański

Zespół Romen powstał w 1980 r., swoje pierwsze artystyczne kroki zespół stawiał w 36 osobowym składzie i był wówczas nazywany ,,Małym Mazowszem”.

  W czasie stanu wojennego grupa jako jedyna, dzięki przyzwoleniu ówczesnych władz, mogła koncertować bez ograniczeń po całym kraju.

Z upływem lat, część artystów założyła własne rodziny i wyprowadziła się z Płocka. Nie wpłynęło to jednak na losy całego zespołu, który liczy obecnie 12 artystów, nadal koncertuje i nagrywa płyty. Zespół jest laureatem prestiżowego Festiwalu Romów w Ciechocinku (nagrody w 1999 r., i Grand Prix 2000 r.) Artyści odnosili również sukcesy indywidualne. Adrian Kowalski ,,Brian”, najmłodszy z nich w latach 2006 i 2007 był laureatem konkursów stypendialnych dla uzdolnionych uczniów romskich.

Edward Kowalski ,,Kristriano” jest laureatem organizowanej przez TVN ,,Drogi do gwiazd”, gdzie pod okiem Zbigniewa Wodeckiego popisał się zaaranżowanym przez siebie utworem z repertuaru ,,Gipsy Kings”. Zespół koncertuje w kraju i za granicą m. in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Francji. Ich występy są żywiołowe, pełne uroku i profesjonalnie przygotowane.

Materiał ze strony www.romen.pl, wykorzystany za zgodą Zbigniewa Kowalskiego – Dyrektora zespołu.

20 maja 2012, godz. 18
koncert z okazji 48 rocznicy osiedlenia się Romów w Płocku
Stary Rynek

wystąpią: Zespół Romen i Romanca
prowadzenie: Zofia Czernicka

w programie: Pokaz mody romskiej

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments