Zakochaj się w Moskwie

“Spacerując po Moskwie” to nasz filmowy prezent dla zakochanych w ramach festiwalu SPUTNIK zapraszamy na godz. 19 w najbliższy czwartek.

 “Spacerując po Moskwie” Georgija Danieliji to jeden z najlepszych filmów czasów chruszczowowskiej odwilży, nagrodzony w Cannes za indywidualny styl reżyserski i śmiałe stosowanie oryginalnych form języka filmowego. Stał się jednym z najpopularniejszych filmów lat 60., a główny motyw muzyczny, w wykonaniu debiutującego jako aktor Nikity Michałkowa, był na tyle znany, że uznaje się go dziś za hymn tamtego pokolenia.

Utrzymana w baśniowym i lirycznym klimacie komedia Georgija Danelija to opowieść o młodości, miłości i Moskwie. Wołodia to młody robotnik pochodzący z Syberii. Chłopak przyjeżdża do Moskwy aby spotkać się z pisarzem Poroninem, gdyż jego opowiadanie ma zostać opublikowane w czasopiśmie „Junost’”. W moskiewskim metrze Wołodia poznaje Kolę, który oferuje mu pomoc w odnalezieniu adresu pisarza. Wkrótce niewinna wędrówka po mieście przeradza się w cykl zabawnych i wzruszających historii, kalejdoskop ludzkich twarzy, nowych przyjaźni i uczuć.

Filmowa pocztówka z Moskwy lat sześćdziesiątych prezentuje pokolenie kipiące radością, wolne od wojennej przeszłości. Film zasłynął znakomitymi kreacjami aktorskimi (w tym młodziutkiego Nikity Michałkowa), a także przepięknymi zdjęciami Wadima Jusowa- operatowa współpracującego z Andriejem Tarkowskim.

Bilety: 15 zł (normalny), 5 zł (ulgowy).

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments