Vistula Folk Festival rozpocznie się 21 sierpnia

vistulaPo raz kolejny Płock staje się centrum kultury folkowej. Za sprawą drugiej edycji Vistula Folk Festival do Płocka zawitają barwne widowiska muzyczne i taneczne. Vistula trwać będzie od 21 do 25 sierpnia.

Na dwóch scenach zaprezentują się zespoły z całego świata, od Ameryki Południowej po Azję. Europę reprezentować będą grupy ze Słowacji, Białorusi i Rumunii.

Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny to nowa formuła najstarszego polskiego festiwalu folkowego. Misją odbywającego się w latach 60. i 70. w Płocku Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej była popularyzacja kultury i sztuki tradycyjnej. Vistula ma ten sam cel choć znacznie poszerza swój zasięg i krąg zainteresowań. Impreza nie ogranicza się do prezentowania polskich artystów, ale zaprasza do Płocka cały folkowy świat.

Podczas festiwalu organizowanego przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki wystąpi ponad 200 artystów. Wśród nich członkowie zespołu Radost z Białorusi. Formacja działa od 1962 roku i prezentuje tradycyjny taniec oraz muzykę. Występy zespołu to połączenie nieprzeciętnego temperamentu z liryką prezentowaną w tańcu. Przez ponad 50 lat działalności Radost tańczyła i śpiewała na scenach całego świata, między innymi we Francji, Indiach i na Tajwanie.

Widzów Vistuli z pewnością zachwycą występy Romanasul – uniwersyteckiego zespołu z malowniczego rumuńskiego miasta Cluj-Napoca. Formacja działa nieprzerwanie od 1974 roku i z powodzeniem promuje lokalny folklor na międzynarodowej arenie. Zespół w liczącym ponad 80 osób składzie odwiedził dotąd tak egzotyczne i odmienne kulturowo kraje, jak Republika Południowej Afryki czy Turcja. Artyści wielokrotnie koncertowali we Francji, Hiszpanii i Skandynawii przyciągając na swoje występy publiczność zainteresowaną wciąż nieznaną, a niezwykle barwną kulturą Rumunii.

W ogłoszonym wcześniej programie Vistuli nastąpiła niewielka zmiana. Słowacką grupę Čarnica zastąpi inny zespół z tego kraju – Lipovec. Dzięki muzykom i tancerzom poznamy tradycje takich regionów, jak Zemplin, Szarysz, Gemer i Malohont. Twórczość zespołu, wykonywane przez artystów pieśni i tańce oparte są na autentycznych przekazach z dawnych czasów. Zespół działa od 2002 roku, przez pierwszych 10 lat funkcjonował pod nazwą Rowina. Występy Słowaków mogli zobaczyć widzowie z kilku europejskich krajów.

Podczas Vistula Folk Festival wystąpią także artyści z Indonezji, Meksyku i Polski. Przez lata Ogólnopolski Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej był miejscem, w którym spotykali się najwybitniejsi twórcy sztuki ludowej, muzycy, tancerze, rzeźbiarze, koronczarki i hafciarki, głównie z regionów nadwiślańskich. Występom scenicznym towarzyszył jarmark, na którym można było kupić tradycyjne wyroby. Nie inaczej będzie podczas Vistula Folk Festival. Dzięki temu można będzie doświadczyć bogactwa nieznanych kultur i ich tradycji.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments