Piękno poza czasem

stankoOd 14 czerwca do 7 lipca Płocka Galeria Sztuki zaprasza do oglądania malarstwa Anny Macionek-Stańko. Będzie to podróż w głąb niezwykłego świata, pełnego pachnących kwiatów i nieuchwytnego piękna.

Zapraszamy na wernisaż w piątek 14 czerwca o godzinie 18. Wstęp bezpłatny.

Dla Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej malarstwo Anny Macionek-Stańko to powrót do świata dzieciństwa.

– Zanurzam się w kwieciu tajemniczych ogrodów, brodzę po pachy w trawach, strącam rosę z dorodnych róż i delikatnych irysów, przedzieram się przez krzewy dzikiego bzu. Obrazy pobudzają moją wyobraźnię, wędruję dalej, zachwycając się bogactwem barw, aż do zmierzchu. – Dzieci, wnętrza zamknięte w czasie, podróż w zakamarki duszy ludzkiej widoczne w spojrzeniu, kwiaty, które już nigdy nie zwiędną i będą trwać pomimo upływającego czasu. Obrazy emanują tęsknotą za światem idealnym – dodaje Magdalena Sikorska-Tokarska.

Anna Macionek-Stańko dyplom z malarstwa uzyskała w 1993 r. w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Uprawia różne techniki malarskie (olej, akryl, akwarela, gwasz, pastel) i rysunek. Zajmuje się również renowacją antyków i wykonywaniem replik obrazów dawnych mistrzów. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych (m.in. w Elblągu,Toruniu, Warszawie, Lwowie, Darmstadt), a także w międzynarodowych plenerach malarskich w Polsce i na Ukrainie. W 1999 r. otrzymała II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim Mój Pejzaż w Ciechanowie. W latach 2001 i 2005 wystawy indywidualne w Galerii Nr 3 w Płocku. Prace w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Holandia) oraz w kolekcji Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień.

Źródło: Płocka Galeria Sztuki

Skomentuj

comments