Kiejstut Bereźnicki w PGS

W piątek, 4 września o godzinie 18:00, Płocka Galeria Sztuki serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Kiejstuta Bereźnickiego.

Z okazji 80 urodzin Kiejstut Bereźnicki pokaże swoje najnowsze prace. Będzie też okazja do rozmów z artystą.

Na piątkowy wernisaż wstęp wolny.

Obraz powstaje bezpośrednio na płótnie. Poza paroma wyjątkami nie użyłem nigdy ołówka, zaczynam zawsze od koloru – tłumaczy Kiejstut Bereźnicki, którego obrazy i rysunki będzie można oglądać w Płockiej Galerii Sztuki. Na wystawę jubileuszową, w grudniu artysta ukończy 80 lat, złoży się blisko 100 prac tego jednego z najwybitniejszych i najoryginalniejszych polskich malarzy XX wieku. Wernisaż w piątek 4 września o godzinie 18. Wstęp wolny.

Artysta często określany jest mianem „malarza ciszy”, bo, jak twierdzi jego przyjaciel pisarz Paweł Huelle, „Patrząc na obrazy Bereźnickiego widzę w nich zaproszenie do medytacji. Ich rytm, ich wewnętrzna cisza, wreszcie nieustanne pogłębianie kilku zaledwie, ale niesłychanie ważnych motywów egzystencji, są jak powrót do źródeł”.  Sopocki malarz, choć urodzony w 1935 roku w Poznaniu, przez lata wypracował własny styl malarstwa i rysunku, prowadząc dialog z dziełami dawnych mistrzów, przekładając ich na współczesny język sztuki. Poprzez swoją twórczość Bereźnicki mówi o trwaniu i przemijaniu, interpretuje stany własnej duszy i umysłu. W scenach pasyjnych, procesjach, ucztach, zabawach karnawałowych, portretach  oraz swoich słynnych martwych naturach zapisuje otaczający świat i tworzącego go współczesnego człowieka. W jednym z wywiadów, na pytanie, kiedy zdał sobie sprawę, że maluje jak Bereźnicki i nikt inny, odpowiedział: Trzeba policzyć od 1958, jakieś ponad 60 lat. Na płocką ekspozycję złożą się obrazy z lat 209-2015. Wystawa czynna do 4 października.

Kiejstut Bereźnicki ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku. Dyplom uzyskał w 1958 roku w pracowni profesora Stanisława Teisseyre’a. Od 1960 roku pracował w gdańskiej uczelni, początkowo jako asystent prof. Stanisława Teisseyre’a, a następnie prof. Jacka Żuławskiego. W latach 1981–1984 pełnił funkcję prorektora. Od 1981 roku kierował pracownią malarstwa na Wydziale Malarstwa i Sztuki Użytkowej, a od 1982 roku – dyplomującą pracownię malarstwa, będąc jednocześnie wykładowcą w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 1984 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a profesora zwyczajnego w 1994 roku. W 1988 roku był reprezentantem polskiego malarstwa na Międzynarodowych Targach Sztuki w Kolonii. Jest związany z tzw. szkołą sopocką. Był wystawiany i nagradzany na całym świecie. Jego prace znajdują się w muzeach krajowych i zagranicznych, m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Warszawie, Krakowie,  Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie, w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, w Muzeum Okręgowym w Toruniu, w Muzeum Śląskim w Katowicach, w zbiorach Urzędu Miasta Sopotu, w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Musée National d’Art Moderne w Paryżu, Städtische Kunstgalerie w Bochum, w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie, w muzeach w Bordeaux i Sofii oraz w zbiorach prywatnych krajowych i zagranicznych.

Płocka Galeria Sztuki
ul. Sienkiewicza 36, 09-400 Płock
tel. +48 24 364 60 40

Skomentuj

comments