Rynek Sztuki

peszekMaria Peszek, punkowo-folkowy zespół Czerwie oraz eksperymentalny teatr Klinika Lalek to kolejni artyści, którzy pojawią się na festiwalu Rynek Sztuki.

Wcześniej udział w wydarzeniu zapowiedzieli Lao Che, Horny Trees i czeski teatr Divadlo Kvelb. Płocka impreza potrwa dwa dni – 31 sierpnia i 1 września. W sobotę 31 sierpnia na festiwalowej scenie pojawi się Maria Peszek. Niepokorna wokalistka i aktorka znana jest z kontrowersyjnych tekstów i występów, które nie pozostawiają słuchaczy obojętnymi. Ogromne zainteresowanie mediów i słuchaczy wzbudził ostatni wydany w październiku 20012 roku krążek wokalistki „Jezus Maria Peszek”.

Płyta podobnie jak poprzednie uzyskała status platynowej. Kariera muzyczna Marii Peszek rozpoczęła się w 2005 roku od projektu „Miastomania”, na który składał się multimedialny spektakl oraz płyta przygotowana we współpracy z Wojciechem Waglewskim. W 2008 roku ukazał się kolejny album Peszek „Maria Awaria”. Do tej pory wokalistka zagrała ponad 200 koncertów w Polsce i za granicą, sprzedała ponad 100 tysięcy płyt i wystąpiła na na największych krajowych festiwalach.

Czerwie to kolejny zespół, który zasili muzyczny skład Rynku Sztuki. Muzycy łączą mocne punkowe uderzenie, latynoamerykańską rytmikę, industrialne brzmienia oraz ludowe przygrywki z bezpretensjonalnymi tekstami. Utworzona w 2000 roku formacja do dzisiaj grała na żywo ponad 300 razy. Przed 9 laty ukazał się ich pierwszy album „Padlina”, a rok temu wypuścili na rynek krążek „Melanż”. Zespół Czerwie stworzył też muzykę do spektaklu Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” Wyspiańskiego. Podczas Rynku Sztuki grupa zagra na żywo w trakcie projekcji kultowego filmu grozy Friedricha Wilhelma Murnaua „Nosferatu: Symfonia Grozy”. Dzieło z 1922 roku uznawane jest za jeden z najwybitniejszych horrorów w historii kinematografii.

Teatralny skład Rynku Sztuki uzupełni Klinika Lalek. Teatr powstał w 1988 roku we Wrocławiu. W 1991 r. przeniósł się do Wolimierza, a skupieni wokół niego artyści przyjęli formułę wędrownej grupy. W imponujących plenerowych spektaklach wykorzystują oni gigantycznych rozmiarów lale i machiny jeżdżące, którym towarzyszy grana na żywo muzyka. Klinika Lalek występowała w nie tylko w Polsce, ale też w Finlandii, Francji, Hiszpanii, Rumunii, Niemczech i Austrii. Podczas festiwalu obejrzymy spektakl „Kilku Ekscentryków i Słoooń”.

Rynek Sztuki to festiwal prezentujący wydarzenia muzyczne, teatralne oraz filmowe angażujące publiczność i w ciekawy sposób wykorzystujące przestrzeń miejską. Organizatorzy również w tym roku postanowili nawiązać do tej formuły zapraszając Divadlo Kvelb – uliczny zespół teatralny, które w swej twórczości chętnie sięga po nietypowe środki wyrazu, np. pokazy ognia i akrobatyki.

Podczas festiwalu odbędzie się też koncert pochodzącego z Płocka zespołu Lao Che, który na swoim koncie ma pięć długogrających krążków w tym wydany w 2012 roku album „Soundtrack”, który osiągnął status złotej płyty. Ciekawym wydarzeniem z pogranicza filmu i muzyki będzie projekcja arcydzieła niemego kina „Berlin: Symfonia Wielkiego Miasta”, któremu towarzyszyć będzie występ jazzowego trio Horny Trees.

Festiwal Rynek Sztuki
31 sierpnia – 1 września 2013, Płock

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments