Festiwal Themersonów za 3 dni

fskarpa1Za kilka dni, jeżeli zechcesz, będę panował w Polsce – mówi w scenie czwartej dramatu Jarry’ego UBU do rotmistrza Bardiora.

Bez dwóch zdań pojawi się w Płocku, bo wokół Ubu będzie się toczyć Festiwal Themersonów SkArPa w Płocku. Warto pamiętać, że w tym roku przypada 25. rocznica śmierci Stefana i Franciszki Themersonów. Z tej okazji Rada Miasta Płocka ogłosiła rok 2013 rokiem Themersona.

W czasie jego trwania płockie instytucje kultury starały się przybliżać mieszkańcom Płocka postać i twórczość jednego z najwybitniejszych płocczan i jego żony. Kulminacją tych starań będzie czwarta edycja festiwalu Skarpa. Tym razem hasłem przewodnim dla prezentacji themersonowskiego dorobku będzie teatr. W Muzeum Żydów Mazowieckich będziemy mogli obejrzeć scenografię Franciszki do spektaklu „Król Ubu” wg Alfreda Jarry’ego w reżyserii Michaela Meschke, który przyjedzie do nas ze Sztokholmu. Szwedzki reżyser weźmie również udział w dyskusji o Ubu w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.

Płocka Galeria Sztuki pokaże rysunki Franciszki. Jej niezwykły związek ze Stefanem będzie jednym z tematów wystąpień podczas konferencji przygotowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową „Muzy, kochanki, partnerki. Wielkie kobiety w cieniu wielkich mężczyzn”.

Zapraszamy także na koncerty, spektakle i pokazy filmów, które urozmaicą tegoroczną edycję Skarpy. W jej ramach otworzymy w Płocku ulicę Themersonów.

Płocki Festiwal włącza się w cykl wydarzeń poświęconych Themersonom, które odbywają się nie tylko w Polsce. Wydawnictwo jednej z najważniejszych europejskich galerii sztuki współczesnej Tate Galery w Londynie wydało książkę Stefana „The Table that run away to the woods” („O stole, który uciekł do lasu”), w Londynie zorganizowane zostały wystawy rysunków i obrazów Franciszki, jedna pod patronatem Komisji Europejskiej Na początku roku łódzkie Muzeum Sztuki otworzyło wystawę „Themersonowie i Awangarda”, a w listopadzie w Warszawie odbędą się Dni Themersonowskie. Na październik zapowiedziano wydanie drukiem kilku książek Stefana.

Szczególnie jest nam miło, że na festiwalu gościć będzie pani Jasia Reichardt z Londynu, spadkobierczyni Themersonów i opiekunka londyńskiego archiwum Themersonów, która służy nieocenioną pomocą przy wszystkich przedsięwzięciach związanych z Themersonami.

Festiwal organizowany jest pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Płocka, partnerem POKiS przy organizacji festiwalu – Instytut Książki.

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments