Sukces Trzech Króli

Płock dołączył do grona miast organizujących Orszaki Trzech Króli. Na szlaku od fary do katedry mędrcom towarzyszyły tłumy.

Głównym organizatorem orszaku w Płocku było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. Patronat honorowy objął m.in. prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Pochód wyruszył w drogę 6 stycznia w samo południe, po tym, jak biskup Piotr Libera odmówił modlitwę „Anioł Pański”. W role Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielili się ks. Krzysztof Jaroszewski, proboszcz parafii św. Benedykta na Radziwiu, Andrzej Awerianow z prawosławnego stowarzyszenia „Kanon” oraz Alex Minkoymoy z Kamerunu, student chemii z płockiej Politechniki.

Jadących konno królów poprzedzała świta, złożona z dzieci płockich szkół. Na czele orszaku szli biskup Piotr Libera, prezydent Andrzej Nowakowski i starosta Michał Boszko. Za królami podążali płocczanie. Na uroczystość przyszło mnóstwo ludzi – wielu uczestników założyło na głowy rozdawane przez organizatorów papierowe korony.

Orszak kilkakrotnie przystawał, żeby obejrzeć krótkie sceny misteryjne. W rolę Heroda wcielił się aktor płockiego teatru Mariusz Pogonowski.

Na finał Trzej Królowie dotarli do stajenki przed Domem Biskupim. Zgodnie z tradycją oddali pokłon Dzieciątku. Maleńkiego Jezusa zagrał półroczny Mateusz Sporczyk, a Maryję i Józefa jego rodzice.

Po marszu uczestnicy wzięli udział w mszy świętej w katedrze. Podobne orszaki przeszły w tym roku ulicami ponad 20 polskich miast.

Źródło: www.plock.eu

Skomentuj

comments