Wideoteka Dorosłego Człowieka

Wideoteka Dorosłego Człowieka – jest jednym z pierwszych polskich programów telewizyjnych, w których muzyka połączona została z wywiadami z gośćmi.

 Gwiazdy lat 60-tych, 70-tych, 80-tych i 90-tych wspominają swoje dawne występy, największe sukcesy i anegdoty związane z ówczesnym show-biznesem, ale opowiadają również o modzie i obyczajach tamtych czasów. Dla starszego widza to wspaniała podróż sentymentalna, a dla młodego – jedyny w swoim rodzaju, lekki w formie program edukacyjny. Program cieszy się nieustającą popularnością wśród widzów Telewizji Polskiej.

W bardzo podobny sposób skonstruowany jest koncert „Wideoteka live” – to swego rodzaju otwarte studio telewizyjne oraz wspaniała muzyka wielu pokoleń, niepowtarzalni artyści i jedyni w swoim rodzaju prowadzący, którzy opowiadają o wielkich gwiazdach polskiej sceny muzycznej oraz prezentują nieznane anegdoty z kuluarów naszego rodzimego show-biznesu.

Maria Szabłowska to jedna z najbardziej cenionych i lubianych dziennikarek muzycznych. Przez całe swoje życie zawodowe związana jest z Programem I Polskiego Radia, gdzie m.in. tworzy program Muzyczna Jedynka. Od wielu również lat współpracuje z Telewizją Polską – tworzyła i współtworzyła oraz prowadziła wiele programów na antenie Programu 1 i Programu 2 TVP (m.in. Kawa czy Herbata, Do trzech razy sztuka, Studio Lato, Stare, nowe, najnowsze, Dozwolone od lat 40 oraz Wideotekę dorosłego człowieka). Ponadto jest autorką biografii Elvisa Presleya oraz książki Cały ten big beat.

Krzysztof Szewczyk to również bardzo ceniony i lubiany przez słuchaczy oraz widzów dziennikarz muzyczny. Na początku swojej drogi tworzył i prowadził m.in. nocne programy oraz audycje Studia Gama w Polskim Radiu. Już w latach 70-tych rozpoczęła się jego przygoda z telewizją publiczną. Tak samo jak Maria Szabłowska był prezenterem oraz autorem i współautorem wielu programów w TVP – te najbardziej znane to Camerata, Studio 2, Wideoteka, Przeboje Dwójki, Jarmark, Dozwolone od lat 40 oraz Wideoteka dorosłego człowieka. Uchodzi za autora polskiego określenia teledysk jako odpowiednika angielskiego video clip. Jest laureatem Wiktora, a obecnie członkiem Akademii Telewizyjnej, która przyznaje Wiktory. Obydwoje są laureatami nagrody Zaiksu za popularyzację polskiej piosenki.

WYKONAWCY

Krystyna Prońko
– zaczynała w zespole rodzinnym Relaks, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach; nagradzana na wielu festiwalach. Jej muzyczne dokonania obejmują nie tylko jazz i rock, ale także muzykę współczesną; serca publiczności podbiła m.in. takimi utworami jak: „Papierowe ptaki”, „Bożek gorzelny”, „Małe tęsknoty” i „Modlitwa o miłość prawdziwą”, ale jednym z jej największych przebojów jest utwór „Jesteś lekiem na całe zło”. Oprócz działalności estradowej wykładała też na wyższych uczelniach, zajmowała się publicystyką muzyczną i prowadziła audycje radiowe; zagrała główną rolę w rock operze „3400 lat po Ikarze”.

Kasia Wilk
– uznawana za jedną z najzdolniejszych polskich wokalistek młodego pokolenia; właścicielka niezwykle charakterystycznego, mocnego wokalu, jej popularność rozpoczęła się od współpracy z poznańskim raperem Mezo, których wspólne hity „Ważne” i „Sacrum” do dziś śpiewa cała Polska. Pod koniec ubiegłego roku wydała swoją kolejną płytę „Drugi Raz”.

Andrzej Rybiński
– wspaniały polski Artysta, który w 1970 roku występował w zespole Dwa plus Jeden, utworzonym wspólnie Januszem Krukiem i Elżbietą Dmoch. Jednak nie trwało to długo, bo już w kolejnym roku 1971 założył wraz ze swoim bratem Jerzym Rybińskim i Elizą Grochowiecką równie słynny zespół Andrzej i Eliza. Obecnie, po 10 latach przerwy Andrzej Rybiński, który “nie liczy godzin i lat” i ma “czas na relaks” wydał swoją nową płytę pełną zaskakujących brzmień oraz nostalgicznych, ale nie smutnych tekstów „Całym sercem”. Muzyka jest dla Niego sposobem na całe życie.

Jerzy Połomski
– ten niezmiernie popularny i kochany przez publiczność artysta, który aktorstwa uczył się u Stanisławy Perzanowskiej i Ireny Kwiatkowskiej, śpiewu u Marii Mokrzyckiej i Wandy Wermińskiej, a interpretacji piosenek u Ludwika Sempolińskiego. Jest już na scenie ponad 50 lat; przez te wszystkie lata nagrał kilkadziesiąt płyt i wyśpiewał piosenki, które zna cała Polska: „Bo z dziewczynami”, „Daj”, „Cała sala śpiewa z nami”, „Nie zapomnisz nigdy”, „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Moja miła, moja cicha”, „Błękitna chusteczka”, „Wszystko dla Pań”, „Ta ostatnia niedziela”, „Czy ty wiesz moja mała”, „Woziwoda”, „Komu piosenkę?”, „Kodeks” i wiele innych. W Jego repertuarze znajdują się także interpretacje przedwojennych przebojów i kolędy.

Andrzej Sikorowski
– piosenki pisze od 40 lat. Jest prawdopodobnie pierwszym w Polsce klasycznym przykładem barda z gitarą. Od 1977 jest liderem zespołu “Pod Budą” oraz autorem wszystkich jego tekstów i większości kompozycji. Jest także autorem piosenek dla wielu innych wykonawców, m.in. dla Maryli Rodowicz, Krystyny Prońko, Ireny Santor, Zbigniewa Wodeckiego, Jacka Wójcickiego i Danuty Rin. Ma w swoim dorobku wiele płyt, które uzyskały status złotych lub platynowych. Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, zdobywcą czołowych miejsc w plebiscytach radiowych i telewizyjnych. Przeboje: “Kap, kap płyną łzy”, “Ale to już było” czy “Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”, nuci drugie pokolenie Polaków. Od wielu lat występuje również ze swoją córką Mają Sikorowską. Jeżeli tylko stan zdrowia młodej mamy pozwoli, to na scenie Amfiteatru wystąpią wspólnie przed płocką publicznością.

Maciej Maleńczuk
– poeta, wokalista i gitarzysta; uważany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych. Ostatnio wraz z zespołem Psychodancing wydał 4 cieszące się wielkim powodzeniem płyty – wszystkie uzyskały status platynowej płyty. Jego koncerty przyciągają coraz większe rzesze słuchaczy. Jeszcze przed tegorocznymi wakacjami na rynku muzycznym pojawi się najnowsza płyta artysty.

Shakin’ Dudi
– wokalista, kompozytor i autor tekstów, swoją przygodę z blusem rozpoczął w grupie SBB na przełomie lat 60-tych i 70-tych, Jego fascynacja neo swingiem zaowocowała 3 płytami, na których połączył rock’n’roll i swing, a przeboje z tych płyt śpiewają wszyscy do dzisiaj. Ponadto jest twórcą i organizatorem jednego z największych festiwali muzyki bluesowej na świecie – Rawa Blues Festival. Irek Dudek i jego album „Dudek Bluesy” otrzymał Fryderyka 2011 w kategorii „Blues”.

Artystom towarzyszyć będzie jedyna w swoim rodzaju formacja muzyczna mooraho. Kariera formacji rozwija się niezwykle dynamicznie, muzycy biorą udział w wielu ciekawych projektach, m.in. muzycy wystąpili na płycie Cudowny Świat przygotowanej i nagranej dla Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii i. prof. Religii oraz zagrali wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej specjalny koncert.

BILETY w cenie: 40 i 60 PLN dostępne w Centrum Informacji Turystycznej Stary Rynek 8, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 18.00, a w sobotę i niedzielę, w godz. 10.00 – 16.00.

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments