Obecna sytuacja w drużynie MUSTANGS PŁOCK

Początki drużyny Mustangs Płock sięgają czerwca roku 2007, kiedy to grupa fascynatów zaczęła bawić się piłką do futbolu amerykańskiego.

 Pojęcie „bawić się” jest bardzo trafne, gdyż miało to niewiele wspólnego z prawdziwym futbolem, a zarazem nikt nie oczekiwał, że przerodzi się w tak poważne przedsięwzięcie. Wtedy to właśnie założono oficjalne Stowarzyszenie Sportowe Mustangs Płock, które to istnieje do dnia dzisiejszego. Drużyna rozegrała 6 spotkań w roku 2008, 6 w 2009, 9 w 2010 (4 miejsce), 10 w 2011 (wicemistrzostwo polski PLFA1), 6 w 2012. Daje to 37 spotkań ligowych z czego 19 zakończyło się zwycięstwem drużyny z Płocka. Od początku istnienia szacunkowo w drużynie przewinęło się około 200 graczy, którzy dłużej lub krócej pozostawali w szeregach.

Obecny, miniony sezon drużyna zakończyła na fazie rozgrywek zasadniczych, niestety nie udało się awansować do fazy play off. W trakcie rozgrywek dołączył zagraniczny zawodnika – Zachary Hoffmann, który znacznie wspierał drużynę podczas meczy. Swoim talentem i zaangażowaniem niesamowicie podniósł morale drużyny, jednak szereg negatywnych czynników i przeciwności losu nie pozwolił nam pokazać wszystko, na co nas stać.

Po zakończeniu sezonu zawodnicy mieli miesięczną przerwę, po czym nastąpiło rozliczenie minionego sezonu, zarówno finansowe jak i kadrowe. Większa część graczy była w Mustangach od 3 do 4 sezonów, jednak obecnie wielu z nich wyjechało na studia lub do pracy do innych miast, jednak nie przerywają swojej pasji. Pożegnaliśmy się z wieloma dobrymi zawodnikami jak Paweł Kosiński, Paweł Kęsy, Damian Gujgo, Witold Szpotański, Karol Stachowiak, którzy to kontynuują grę w innych klubach lub takich jak Mateusz Skotak, Adrian Gąsiorowski, Krzysztof Kamiński, Łukasz Chojnacki, czy Dominik Tomaszewski, którzy zrezygnowali całkowicie z gry. Jesteśmy również duchem z naszym biegaczem Marcinem Malesą, który prócz swej atletyczności niesamowicie nas motywował do ciężkich treningów – Marcin obecnie przebywa w Zakładzie Karnym w Płocku, jednak ani przez moment nie myśli, aby zrezygnować z futbolu.

Jako drużyna cały czas pamiętamy o naszym zmarłym koledze Hubercie Sobocińskim, który za życia wielu z nas zaraził tym sportem i zawsze podkreślał, że w jego życiu futbol amerykański odgrywa kluczowe znaczenie. Pozostali gracze zostali w drużynie i prócz kilku graczy, którzy powrócą dopiero na wczesną wiosnę do treningów, aktywnie trenują przygotowując się do kolejnego sezonu w PLFA1.

Obecnie nad tymi przygotowaniami czuwa sztab szkoleniowy złożony z zawodników, którzy są w drużynie praktycznie od początku jej istnienia: Jarosław Garwacki (Defensywa, Sekcje specjalne), Maciej Łebkowski (Ofensywa), Tomasz Złoteńki (Ofensywa, Sekcje specjalne) i Mariusz Gajewski (Defensywa). Sztab ten będzie przygotowywał drużynę w okresie zimowym do początku marca, gdy do drużyny dołączy Head Coach z zagranicy, który poprowadzi Mustangi w sezonie 2013. Razem z nim drużyna planuje pozyskać 4 graczy z krajów europejskich (Niemcy, Skandynawia, Anglia, Czechy, Słowacja, Serbia), którzy będą grać i trenować w płockiej drużynie w trakcie wiosenno-letnich rozgrywek ligowych. Obecnie trwają rozmowy z poszczególnymi graczami i trenerem, ustalane są wzajemne warunki współpracy, oczekiwania względem siebie oraz harmonogram przygotowawczy do sezonu.

Drużyna planuje szereg naborów w celu wzmocnienia składu osobowego przed nowym sezonem.
Terminy naborów to:
1. Wtorek 25.09.2012 – Stadion Miejski godz. 17.30
2. Sobota 29.09.2012 – Stadion Miejski godz. 15.00
3. Środa 21.11.2012 – Z.S. nr 2/Gim nr 10, ul. Chopina 62 godz. 19.00
4. Środa 09.01.2013 – Z.S. nr 2/Gim nr 10, ul. Chopina 62 godz. 19.00
5. Środa 23.01.2013 – Z.S. nr 2/Gim nr 10, ul. Chopina 62 godz. 19.00
6. Środa 30.01.2013 – Z.S. nr 2/Gim nr 10, ul. Chopina 62 godz. 19.00

Dwa pierwsze nabory już się odbyły, przyszło w sumie 21 chętnych adeptów, z czego po półtora miesiąca pozostało 15. Liczymy, że kolejne nabory będą tak samo owocne, co pozwoli nam na zasób zawodników stosowny do rozegrania całego sezonu. Zaznaczam, że nie ma przedziałów fizycznych, gdyż w drużynie są gracze od 65kg do 155kg, od 163cm do 198cm, nie ma przedziałów wiekowych (jedyny warunek to ukończenie 17 roku życia w przyszłym roku), gdyż grają młodzi gracze jak i osoby po 35 roku życia. Nie oczekujemy również specjalnego przygotowania fizycznego, 2/3 graczy którzy przychodzą „z ulicy” do drużyny z powodzeniem daje sobie radę w tym sporcie, którego cechą charakterystyczną jest konieczność obsadzania określonych pozycji na boisku zawodnikami o różnych warunkach fizycznych. Jedyne czym trzeba się wykazać to chęci, upór i motywacja do treningów. Obecnie treningi odbywają się na sali gimnastycznej w każdą środę oraz w weekendy na dworze, o ile pogoda dopisuje, w przeciwnym razie na sali gimnastycznej.

Prócz wspomnianych celów Stowarzyszenie ma również inne oczekiwania względem własnych działań na nadchodzący rok. Głównym zadaniem jest pozyskanie sponsora tytularnego, który finansowo oraz merytorycznie będzie wspierał drużynę podczas rozgrywek. Jesteśmy w trakcie przygotowania oferty sponsoringowej, w której pragniemy zawrzeć wszystkie niezbędne informacje o nas i mieć możliwość przybliżenia ich potencjalnemu Sponsorowi. Będziemy jednak bardzo wdzięczni za kontakt wszelkich osób, które chciałyby nas wesprzeć, chętnie zaprezentujemy swoją organizację na indywidualnym spotkaniu przedstawiając korzyści płynące ze współpracy. W tym momencie wszelkie środki pozyskujemy z Urzędu Miasta, które w ramach konkursu dla Stowarzyszeń Pozarządowych oraz Promocji Miasta Płock wspiera nas całkowicie w naszej pasji. Jesteśmy bardzo wdzięczni osobom zarządzającym naszym miastem za to wsparcie, jak również miło nam słyszeć o ciągłym zainteresowaniu naszą drużyną. Wsparcie dobrym słowem oraz obecnością na trybunach podczas meczy jest nieocenionym atutem. Ponadto obecnie dużym wsparciem w kreowaniu naszego wizerunku jest Pracownia Reklamy FLAMNING, która w ramach współpracy przygotowuje nasze plakaty meczowe i rekrutacyjne, wszelkie produkty opatrzone naszym logo oraz obecnie przygotowuje duży projekt w postaci nowej strony internetowej naszej drużyny. Jesteśmy bardzo wdzięczni Adamowi Sobieskiemu, młodemu ambitnemu reżyserowi, który prawie rok poświęcił na projekt „Zadeptać przeciwnika. Historia Mustangs Płock”. Jest to krótkometrażowy dokument pokazujący początki istnienia drużyny, jej rozwój, najważniejsze chwile i wspomnienia zawodników pokazane z wielu stron. Dokument jest godny polecenia dla wszystkich, nie tylko zainteresowanych tym sportem, gdyż pokazuje kunszt reżyserski autora. Link – http://www.youtube.com/watch?v=IOhMFbl4HZ8

Obecnie poszukujemy osoby bądź osób, które są chętne wesprzeć naszą drużynę od strony marketingowej. W myśl przysłowia „reklama dźwignią handlu” pragniemy wyjść jeszcze bardziej do ludzi, do społeczności naszego miasta i okolic, a do tego potrzebne nam grono osób silnie zmotywowanych do osiągnięcia tego celu. Nie oczekujemy, że ta osoba będzie znawcą tematyki sportowej, bardziej nastawiamy się na kogoś chcącego coś od siebie dać i stworzyć coś nowej jakości w naszej drużynie, w której panuje niesamowicie rodzinna atmosfera. Jeżeli taka osoba czyta ten tekst to prosimy o kontakt, na pewno nawiążemy współpracę.

Jesteśmy również chętni na pozyskanie trenera z Płocka. W kilku miastach Polski bywało, że obecni mieszkańcy przebywali w USA czy też krajach europejskich, gdzie futbol się wcześniej rozwinął i z powodzeniem trenowali lokalne drużyny. Jeżeli taka osoba jest w Płocku, bardzo prosimy o kontakt, jej pomoc będzie nieoceniona. W ten sam sposób zapraszamy osoby zafascynowane tym sportem mające chęci lub doświadczenie do działania – na pewno znajdzie się dla Was miejsce w naszej organizacji.

W nadchodzącym roku drużyna będzie podtrzymywać działania kulturalne w Płocku, między innymi udział w WOŚP, Wieczorze Marzeń w ZOO, Pikniku Lotniczym, współpracy z galeriami oraz ma nadzieje na nawiązanie współpracy z innymi organizacjami, organizatorami i przedstawicielami. Chętnie promujemy nasza drużynę oraz futbol amerykański i udzielamy się, o ile nie koliduje to z naszymi terminami rozgrywek.

Nasza drużyna działa nieprzerwanie od 2007 roku, z roku na rok obserwujemy duży postęp nie tylko sportowy, ale również marketingowy. Cieszy nas fakt coraz większej rozpoznawalności w mieście i mamy nadzieję zbudować drużynę, która z biegiem czasu będzie mogła konkurować z najbardziej rozpoznawalnymi sportami w Płocku, jak piłka nożna i piłka ręczna.

Źródło: Z poważaniem
Zarząd Stowarzyszenia Sportowego
Mustangs Płock

Skomentuj

comments