Reggaeland 2014 – pierwsza gwiazda

regg_gwiazda_1Pierwsza zagraniczna gwiazda Reggaeland 2014

IRATION STEPPAS Live & Tena Stelin

Festiwal Reggaeland odbędzie się w tym roku w piątek i sobotę, 11-12 lipca, na plaży nad Wisłą w Płocku. Wystąpi podczas niego plejada artystów – perełek i legend kilkunastu odmian muzyki reggae ze świata i kraju.

Na początek – mamy zaszczyt zaprosić na koncert mistrzów głębokiego dubu i króla roots and culture IRATION STEPPAS Live & Tena Stelin. Brytyjczycy przyjadą do Płocka z – rzadko przez nich uprawianym – instrumentalnym występem live!

 

Reggaeland 2014 współorganizują Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Urząd Miasta Płocka oraz płockie Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Uhuru Culture”.

 

Dub In the Arena!

Jak stworzyć muzykę oraz brzmienie, które wbije słuchaczy w nadwiślański piasek, a ci będą prosić o więcej? Receptę mają tylko lider Iration Steppas Mark oraz basista zespołu Dennis Rootical, którzy tworzą chyba najgłośniejszy kameralny Digital Dub na świecie.

Iration Steppas to trzech kiwających się na scenie „bandziorów” z Leeds – Mark Iration, Dennis Rootical, Jazzbo ( Ex the Amharics). Budują oni brzmienie, którego siła roznosi mury i nie pozwala ustać w miejscu. Paradoksem jest liryczna forma jaką przybiera cyfrowy Dub oparty głównie na rytmie oraz plemiennych zaśpiewach.

Podczas Reggaeland 2014 Iration Steppas da ekskluzywny występ na żywo, stokrotnie cięższy od ich DJ-setów, które poznała już polska publiczność.

Towarzyszyć im będzie Tena Stelin, jeden z najbardziej liczących się wokalistów brytyjskiej sceny Roots & Culture.

 

Biografia:

Iration Steppas powstał na początku lat 90. w Leeds. Mark Millington znany jako Mark Iartionzainspirowany działalnością legendarnego Jah Shakipoczątkowo grał w klubach, prezentując współczesne dźwięki, które leżały u podstaw jego zainteresowań muzycznych.

W 1993 roku dołączył do niego Dennis Rooticalz którym stworzyli jedno z najbardziej oryginalnych brzmień muzyki dubowej. Iration Steppas początkowo miksowali tylko muzykę z płyt, jednak szybko zaczęli tworzyć własne dźwięki. Jako jedni z pierwszych nagrywali własne utwory, aby później miksować je na żywo. Występowali w klubach w Wielkiej Brytanii, a każdy ich show wzbudzał entuzjastyczne reakcje wśród publiczności.

Bardzo szybko stali się niezwykle popularni. Zaczęli koncertować na całym świecie, włącznie z Japonią i Australią. Dzięki swoim produkcjom zdobyli uznanie zarówno wśród fanów reggae, jak też i współczesnej elektroniki. W ich muzyce słychać wpływy roots, dub, drum & bass, jungle i dubstep.

Ich płyty osiągają zawrotne ceny na aukcjach internetowych. Najdroższa z nich, to debiutancki krążek „Original Dub D.A.T” z 1994 roku. Wydawnictwo to okazało się przełomowe dla muzyki dub. To na nim zawarli nieziemskie single „Scud Missile” oraz „High Rise Vibration”.

Iration Steppas od ponad 20 lat czynnie działają na scenie, nieustannie produkując nowe utwory, z którymi podróżują po całym świecie. W poprzedniej dekadzie związali się min z wokalistą brytyjskim Tena Stelin, który gościnnie pojawił się na ostatniej długo oczekiwanej płycie zespołu „In The Dub Arena”. 

Skomentuj

comments