Europejski tydzień bez samochodu

– Co roku Komunikacja Miejska angażuje się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Wszystko po to, by przekonać nas do zmiany co dziennego środka transportu – mówił na piątkowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

– W tym roku obchody te, mam nadzieję, będą z przytupem – dodawał prezes KM Janusz Majchrzak.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się  regularnie od 16 do 22 września.
Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania m.in. do korzystania z komunikacji miejskiej
Zwieńczeniem tego Tygodnia jest Dzień Bez Samochodu, przypadający 22 września. Tradycją się już stało, że tego dnia kierowcy, którzy zrezygnują z samochodu będą mogli podróżować Komunikacją Miejską za darmo. Wystarczy, że podczas kontroli biletów okażą dowód rejestracyjny auta.
KM przygotowała jednak więcej atrakcji. Od piątku po ulicach Płocka jeździ elektryczny autobus. Jest całkowicie darmowy i kursuje po najróżniejszych liniach, aby zaprezentować się jak największej liczbie płocczan. Kursować będzie do 28 września. Łatwo go rozpoznać, bo burty ma oklejone napisem: „Jestem elektryczny, jestem bezpłatny”.
– Testujemy różne pojazdy po to, by wytypować taki rodzaj napędu, który będzie optymalny dla naszego układu komunikacyjnego – tłumaczył prezes KM Janusz Majchrzak.
Elektryczny Solaris może przejechać bez ładowania baterii do 140 km. Trzeba w nim uważać – jest cichy, więc kierowca musi po zamknięciu drzwi dać sygnał, że rusza, by pasażerowie mogli uchwycić się poręczy.
Prezydent Andrzej Nowakowski zapowiedział, że Urząd Miasta zamierza skorzystać w tym roku z unijnego dofinansowania na walkę z tzw. niską emisją i kupić do 40 nowych, ekologicznych autobusów, być może właśnie elektrycznych. – Powinny jeździć po naszych ulicach najpóźniej w połowie 2018 roku – dodał Andrzej Nowakowski.
Dodatkowo na 22 września KM przygotowała wyjątkową promocję: osoby, które w dniu bez samochodu kupią bilet 90 – dniowy, otrzymają bezpłatny bilet na kolejne 30 dni.
22 września będzie miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie: Parafialno-uczniowski Klub Sportowy “Viktoria” organizuje “Peleton Rowerowy”, zachęcając w ten sposób do korzystania z ekologicznego środka transportu, jakim jest rower.
Peleton zaczyna się o godz. 16 na Starym Rynku. Po festynie rowerzyści ruszą trasą: Stary Rynek, Bielska, Kwiatka, Kolegialna, Kilińskiego, Mostowa, Rybaki, zalew Sobótka, Rybaki, Mostowa, Stary Rynek.

Również Koleje Mazowieckie włączają się w organizację Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Dlatego też wszystkimi pociągami Kolei Mazowieckich, uruchamianymi 22 września można będzie jechać bezpłatnie.

Skomentuj

comments