Cud w Grazu

chorCzwartek i piątek to najważniejsze dni dla chóru Vox Singers i kwartetu Positive Vibrations z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Po kilku miesiącach przygotowań, nieustannych prób i warsztatów programy płocczan ocenia międzynarodowe jury Europejskiej Olimpiady Chóralnej w austriackim Grazu.

Obydwa płockie zespoły występują w kategorii jazz/pop. Kwartet rywalizuje z pięcioma zespołami (z Austrii, Gibraltaru i z Danii) a chór z trzema (z Austrii, Rosji i Danii). Jednak ich ilość nie ma znaczenia, jurorzy przyznają punkty, od nich zależy, czy zespół wyjedzie z nagrodą, czy bez.

Do Grazu przyjechało ok. 80 chórów z całego świata. W hotelu razem z płocczanami mieszkają śpiewacy z Turcji, Belgii, Japonii, w całym mieście słychać najróżniejsze języki i, często, śpiew występujących w różnych punktach miasta chórów.

Vox Singers zaśpiewa w tym konkursie cztery utwory: „Taki cud i miód”, „Przed nocą i mgłą”, „Odkryjemy miłość nieznaną” (w aranżacjach Włodzimierza Korcza przygotowanych specjalnie na ten konkurs) oraz „Bridge over troubled water”. Kwartet do Grazu przywiózł trzy standardy: „Old Devil Moon”, „All the Cats Join in”, Birdland”.

Płocczanie wystąpili już przed austriacka publicznością. We wtorek – w przepięknym parku rozłożonym wokół XVII-wiecznego pałacu Schloss Eggenberg, a w środę w sali widowiskowej w oddalonej o 15 km od Grazu miejscowości Zettling.

Tu płocczan czekała wzruszająca niespodzianka. Czeski chór zaśpiewał kompozycję polskiego kompozytora Jana Świdra do słów Norwida „Do kraju tego gdzie kruszynę chleba…”

Poza tym kwartet dostał zaproszenie do udziału w prestiżowym koncercie Touch Of The Pop, na który mieszkańcy Grazu muszą kupić bilety po kilkadziesiąt Euro. Koncert zaplanowano na czwartkowy wieczór a w środę bilety były już wyprzedane.

Na European Choir Games w Graz można zdobyć brązowy, srebrny lub zloty medal. Wyniki mają być ogłoszone w sobotę.

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments