Murale – reaktywacja

M-City, jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów działających w przestrzeni miejskiej, maluje w centrum Płocka ogromny mural.

 W sumie w najbliższym czasie powstaną cztery zupełnie nowe malowidła. Wszystko w ramach finansowanego z pieniędzy unijnych pilotażowego programu rewitalizacji społecznej obszaru Starego Miasta. Realizują go Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zakład Doskonalenia Zawodowego oraz Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego. Murale będą jednym z elementów programu. Nadzór artystyczny na przedsięwzięciem na prośbę Centrum, objęła Płocka Galeria Sztuki.

Pierwszy mural powstaje już na ścianie budynku przylegającego do dziedzińca galerii. To 400 metrów kwadratowych powierzchni, które będą całkowicie zamalowane. Autorem dzieła jest Mariusz Waras, znany na całym świecie jako M-City. Jego prace można oglądać m.in. w Berlinie, Paryżu, Budapeszcie, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Londynie. Teraz czas na Płock.

Powstający mural będzie przedstawiał m.in. ogromnego ni to węża, ni smoka a także rycerzy i miasto. Na malunku nie brakuje symboli – Wąż to metafora Wisły, po której płynie statek – zdradzał artysta podczas konferencji prasowej w Płockiej Galerii Sztuki. Alicja Wasilewska, szefowa Płockiej Galerii Sztuki dodawała: – Rycerze to nawiązanie do tradycji Płocka. Ale dostrzegam też katedrę i kominy.

Przemysław Berent z Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego przyznawał, że nie było łatwo ściągnąć do Płocka Mariusza Warasa. – Chcieliśmy jednak zostawić po naszym projekcie ślad, którym moglibyśmy pochwalić się nie tylko w kraju, ale i na świecie – tłumaczył.

W imieniu prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego w spotkaniu wziął udział Mikołaj Łakomski, dyrektor Wydziału Promocji i Informacji w Urzędzie Miasta. – Gratuluję organizatorom realizacji projektu – mówił. – Chciałbym też przypomnieć o zaangażowaniu prezydenta w projekty związane z muralami, o jego pełnym wsparciu dla tego typu inicjatyw. Rozpoczynający się właśnie projekt to nawiązanie do czasów, kiedy w Płocku powstawały murale. Mieliśmy małą przerwę, ale zaczynamy od nowa. Na dodatek z dużym rozmachem.

Oprócz muralu przy PGS, w najbliższych dniach powstanie także malowidło na ścianie przy ul. Kwiatka 10. Jego autorem będzie artysta znany pod pseudonimem Krik.

W planach są jeszcze dwa kolejne murale. Powstaną najprawdopodobniej latem.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments