Spotkanie ze sztuką outsiderów

W najbliższy piątek Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne Oto Ja zaprasza młodzież gimnazjalną, licealną i studentów na spotkanie ze sztuką outsiderów.

 Uczestnicy poznają niezwykłe dzieła z kręgu tzw. art brut, powstające zwykle w miejscach społecznego odosobnienia, wykluczenia, m.in. domach pomocy społecznej, szpitalach psychiatrycznych. Nie są tworzone przez profesjonalnych artystów, choć profesjonalistów urzekają – oryginalnością i siłą emocjonalnego przekazu. Twórcy spod znaku art brut często są naznaczeni dysfunkcjami intelektualnymi, psychicznymi lub po prostu szczególną drogą życiową. Wspólna jest dla nich pasja, talent i szczerość w formułowaniu artystycznych wypowiedzi.

Podczas spotkania zaprezentowana zostanie historia odkrywania art brut, najciekawsze indywidualności twórcze z Europy, a także sylwetki artystów, których prace składają się na unikatową w skali kraju płocką kolekcję „Oto Ja”. Gościem będzie Adam Nidzgórski, artysta polskiego pochodzenia od lat mieszkający we Francji – jego rysunki znajdują się w wielu europejskich kolekcjach muzealnych i prywatnych oraz zbiorach płockiego Stowarzyszenia Oto Ja.

Zapraszamy 19 października 2012 r. o godz. 11.15 do siedziby Galerii Oto Ja przy Pl. Narutowicza 2/29 w Płocku (obok pizzerii 10,5). Prowadzący: Beata Jaszczak i Radosław Łabarzewski. Spotkanie jest częścią projektu „INNI – refleksje nad procesem wykluczenia w kulturze” finansowanego ze środków Miasta Płocka.

Źródło: Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne OTO JA 

Skomentuj

comments