W wakacje MZD przebuduje 20 skrzyżowań

Latem zostanie przebudowanych w Płocku blisko 20 głównych skrzyżowań. Przebudowane będą skrzyżowania w ciągu Wyszogrodzka – Piłsudskiego – Jachowicza – Kobylińskiego, a także skrzyżowania na Podolszycach.

 

 

Pojawią się nowe ronda, zostaną zrobione prawo- i lewoskręty oraz nowe nawrotki. Al. Jachowicza od ul. Pięknej do Piłsudskiego w kierunku Podolszyc będą trzypasmowe. W wakacje w Płocku niestety będą znaczne utrudnienia w ruchu.

Do końca maja MZD planuje uzyskać niezbędne pozwolenia, następnie wyłonić wykonawców, tak żeby prace rozpocząć najszybciej jak będzie to tylko możliwe (początek wakacji). Zakres i skala prac na głównej arterii komunikacyjnej miasta spowoduje w wakacje poważne utrudnienia w ruchu na terenie Płocka mimo tego, że prace będą prowadzone w systemie dwuzmianowym oraz w weekendy. Do tego dochodzą trwające inwestycje drogowe: przebudowa ul. Targowej, Otolińskiej, Granicznej, Obrońców Płocka 1920 r. (od maja do października). W maju roboty drogowe rozpoczną się także na ul. Sienkiewicza, a po ich zakończeniu w czerwcu na ul. Kolegialnej. Dojdzie tam do budowy ciepłociągu przez Fortum, swoje prace przy wodociągu wykonają Wodociągi Płockie, a na koniec MZD dokona wymiany nawierzchni asfaltowej. Także latem rozpocznie się remont ul. Dobrzykowskiej (od ronda do granic miasta) oraz ul. Bielskiej (od przejazdu kolejowego do granic miasta).

Co zmieni się na płockich skrzyżowaniach tego lata:

Podolszyce

Skrzyżowanie ul. Wyszogrodzkiej z Al. Armii Krajowej i Jana Pawła II (przy Auchan)

– Skrzyżowanie ul. Wyszogrodzkiej z Al. Armii Krajowej i Jana Pawła II (przy Auchan): na każdej ulicy przybędzie nowy pas ruchu, a w Al. Jana Pawła II dwa pasy ruchu; pojawi się dodatkowy lewoskręt dla skręcających do Mazovii. Kierowcy jadący Wyszogrodzką do centrum pojadą prosto trzema, a nie dwoma pasami. Pod McDonald’sem zostanie dobudowany nowy prawoskręt dla samochodów opuszczających Al. Armii Krajowej, by bezkolizyjnie mogły włączyć się do ruchu. W Al. Armii Krajowej (obok McDonald’sa) przybędzie także dodatkowy pas ruchu do jazdy na wprost. Pojawi się nowa wielofazowa sygnalizacja świetlna, a także nawrotka dla tych, którzy przyjadą ul. Wyszogrodzką od warszawy i będą chcieli zawrócić do galerii Wisła.

– Skrzyżowanie ul. Wyszogrodzkiej z Al. Armii Krajowej i Jana Pawła II (przy galerii Wisła): pojawią się nowe lewoskręty; kierowcy skręcający w lewo na Zielony Jar w Al. Armii Krajowej od strony centrum i w Al. Jana Pawła II na Podolszyce Południe od strony Imielnicy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy.

Samochody opuszczające Al. Jana Pawła II pojadą czterema, a nie jak dotychczas – trzema pasami ruchu. Przybędzie dodatkowy pas do jazdy prosto. Nowością będzie „nawrotka” dla tych, którzy przyjadą ul. Wyszogrodzką z centrum i będą chcieli zawrócić do „Agaty” i biurowca PERN-u. Dodatkowo zostanie wybudowana zatoka do ważenia samochodów ciężarowych.

– Skrzyżowanie Al. Armii Krajowej z ul. Batalionu „Parasol” i Sikorskiego (obok Panoramy): zostanie wybudowane tzw. mini rondo z przejezdną wyspą centralną.

– Skrzyżowanie Al. Jana Pawła II i ul. Czwartaków (przy galerii Wisła): zostanie wybudowane rondo dwupasowe.

U góry: druga jezdnia al. Jana Pawła II od skrzyżowania przy galerii Mazovia do nowo wybudowanego ronda przy Auchan (Jana Pawła II – Czwartaków)
Na dole: ul. Wyszogrodzka w rejonie skrzyżowania przy galerii Mazovia

– Skrzyżowanie Al. Jana Pawła II i ul. Czwartaków (przy Auchan): zostanie wybudowane rondo dwupasowe.
– Na ul. Wyszogrodzkiej (między Mazovią a Auchan) zostanie wybudowana „nawrotka” dla tych, którzy opuszczą galerię, „Agatę” czy PERN, a będą chcieli zawrócić do Imielnicy, dzięki czemu nie dojdzie do blokowania lewoskrętu z ul. Wyszogrodzkiej w Al. Jana Pawła II. Ul. Wyszogrodzka na tym odcinku otrzyma dwa pasy ruchu do jazdy w kierunku skrzyżowania z ul. Czwartaków. Dostanie także dwa lewoskręty umożliwiające wjazd w ul. Wyszogrodzką. Pozostanie pas ruchu do jazdy na wprost. Prosto można będzie także jechać z pasa, który dziś służy tylko do prawoskrętu.

Centrum

Modernizacja skrzyżowań nastąpi także w Al. Piłsudskiego, Al. Jachowicza i Al. Kobylińskiego. Na wszystkich skrzyżowaniach zostaną wybudowane nowe prawo- lub lewoskręty. W niektórych przypadkach będą to podwójne pasy ruchu do skręcania w lewo (Al. Kilińskiego w Al. Jachowicza oraz z ul. Łukasiewicza w Al. Kobylińskiego). Wydłużony zostanie prawoskręt z Al. Kobylińskiego w ul. Łukasiewicza. Al. Jachowicza na dłuższym odcinku w kierunku Podolszyc będzie trzypasmowa. Po przebudowie trzy pasy ruchu na Al. Jachowicza, zamiast dwóch, będą zaczynać się w rejonie ul. Pięknej i poprowadzą kierowców aż do trzypasmowej Al. Piłsudskiego. Zostanie dobudowany nowy prawoskręt z Al. Jachowicza w Al. Kilińskiego wraz z zatoką autobusową.

Skrzyżowanie ul. Łukasiewicza – al. Kobylińskiego

Na wszystkich modernizowanych skrzyżowaniach, MZD ułoży nową nawierzchnię, dodatkowo wzmocnioną siatką, zapobiegającą tworzeniu się charakterystycznej na asfalcie tarki.

Skrzyżowanie ul. Bielskiej – al. Jachowicza – al. Kobylińskiego

W 2011 r. MZD przeprowadził już kilka przedsięwzięć mających na celu udrożnienie Płocka. Przebudował sygnalizatory na wielu skrzyżowaniach, zainstalował sekundniki, do dyspozycji mieszkańców został właśnie udostępniony KorkoNET – system monitoringu wizyjnego pozwalający śledzić on-line to, co dzieje się na ulicach (obrazy z kamer można już oglądać na stronie MZD).

Skrzyżowanie al. Jachowicza – ul. Kilińskiego

Skrzyżowania al. Jachowicza – al. Piłsudskiego – ul. Otolińskiej w rejonie Nowatora i Politechniki

Przebudowa kolejnych skrzyżowań w Płocku będzie prowadzona systematycznie aż do 2014 r. W sumie zostanie zmodernizowanych lub przebudowanych 40 skrzyżowań na terenie całego miasta.

Źródło: MZD Płock

Skomentuj

comments