Nowe ronda i zmiana organizacji ruchu na Podolszycach (wschód)

rondaInformujemy, że w nocy z 26/27 czerwca została formalnie wprowadzona nowa stała organizacja ruchu w rejonie Podolszyc (wschód). Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do nowego oznakowania.

Aby zminimalizować utrudnienia zmiana organizacji w ruchu nastąpiła formalnie z udziałem Policji w nocy ze środy na czwartek 26/27 czerwca. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do nowego oznakowania pionowego i poziomego. W pierwszych dniach funkcjonowania zmienionej organizacji ruchu w rejonie Podolszyc (wschód) patrole Policji będą monitorować zachowanie kierowców po wprowadzonych zmianach.

W wyniku zmian w organizacji ruchu na skrzyżowaniach al. Jana Pawła II z ul. Czwartaków (przy Galerii Wisła już obowiązuje ruch okrężny) oraz al. Armii Krajowej z ul. Batalionu Parasol i gen. W. Sikorskiego zostanie wprowadzony ruch okrężny (ronda). Zostaną usunięte dotychczasowe i odsłonięte nowe znaki pionowe, które są zgodne z nowym oznakowaniem poziomym.

Także na skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej z al. Armii Krajowej i al. Jana Pawła II zmieni się dotychczasowa organizacja ruchu. Zostaną uruchomione dla ruchu nowe lewoskręty i acykliczna sygnalizacja świetlna, bezkolizyjnie sterująca potokami ruchu.

Dwa nowe ronda rozpoczynają funkcjonowanie na skrzyżowaniach ulic Jana Pawła II – Czwartaków (przy galerii Wisła) i skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej – Sikorskiego – Batalionu Parasol (przy CH Panorama). Rondo przy galerii Wisła ma średnicę 41 m, a wyspa środkowa o średnicy 19 m otoczona jest jednometrowym pierścieniem. Szerokość jezdni ma 10 m.

Rondo na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej – Sikorskiego – Batalionu Parasol jest nieco mniejsze. Jego średnica ma 30 m, a szerokość jezdni to 7,5 m. Powstała także wyspa środkowa o średnicy 15 m, która jest przejezdna dla większych pojazdów i autobusów Komunikacji Miejskiej.

Przebudowany został także odcinek ul. Wyszogrodzkiej oraz wprowadzono korekty geometrii skrzyżowania ulic Wyszogrodzka – Armii Krajowej – Jana Pawła II. W znacznym stopniu zniwelowano różnicę poziomów między północną i południową jezdnią ul. Wyszogrodzkiej w obrębie skrzyżowania oraz wybudowano nowe, dodatkowe lewo- i prawoskręty. Powstała także jezdnia do zawracania na wschodnim wlocie ulicy. Jezdnie zostały wzmocnione specjalnymi siatkami szklano-węglowymi, aby uchronić rejon skrzyżowania przed koleinowaniem nawierzchni. Na skrzyżowaniu od czwartku będzie uruchomiona sygnalizacja z dodatkowymi dotychczas wyłączonymi sygnalizatorami na nowych lewoskrętach. Sygnalizacja będzie działała acyklicznie optymalnie i bezkolizyjnie sterując potokami ruchu pojazdów i pieszych.

W rejonie ul. Wyszogrodzkiej powstała także specjalna zatoka przystosowana do kontroli pojazdów przez policję i Inspekcję Transportu Drogowego. W zatoce służby będą zatrzymywać m. in. przeciążone pojazdy wytypowane do kontroli przez preselekcyjną wagę umieszczoną na ul. Wyszogrodzkiej (w okolicach ul. Parcele).

W rejonie wyremontowanych i przebudowanych skrzyżowań funkcjonują już urządzenia podnoszące bezpieczeństwo ruchu drogowego. Zamontowano bariery ochronne i słupki blokujące podnoszące bezpieczeństwo pieszych. Krawężniki na przejściach dla pieszych zostały obniżone i przystosowane dla osób niedowidzących (kolor żółty) i niewidomych (specjalne wypustki). W al. Armii Krajowej w jezdni umieszczono punktowe elementy oświetlające. W niektórych miejscach funkcjonują azyle bezpieczeństwa dla pieszych i dodatkowe oznakowanie na wyspach separujące pasy ruchu pojazdów. Zostały także wykonane na odcinkach nowe ścieżki rowerowe i chodniki dla pieszych.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments